Pregled bibliografske jedinice broj: 70352
Suzbijanje grozdovih moljaca metodom konfuzije
Suzbijanje grozdovih moljaca metodom konfuzije // 37. Znanstveni skup hrvatskoh agronoma s međunarodnim sudjelovanjem - zbornik sažetaka / prof. dr. Vlado Kovačević (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 70352 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suzbijanje grozdovih moljaca metodom konfuzije
(Control of grape berry moths by mating disruption technique)
Autori
Ciglar, Ivan ; Barić, Božena ; Tomšić, Tomislav ; Šubić, Milorad
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
37. Znanstveni skup hrvatskoh agronoma s međunarodnim sudjelovanjem - zbornik sažetaka
/ Prof. dr. Vlado Kovačević - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001
Skup
37. Znanstveni skup hrvatskih agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.02.2001. - 23.02.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
konfuzija; feromoni; grozdovi moljci
(mating disruption technique; feromons; grape berry moths)
Sažetak
Grozdov moljac žuti Eupoecilia ambiguella i grozdov moljac sivi Lobesia botrana su štetočinci vinove loze koji oštećuju grozd loze već prije cvatnje, pa sve do berbe. Jedna i druga vrsta u čitavoj Hrvatskoj nanosi velike štete. Osim direktne štete velike su i indirektne štete jer oštećenu bobicu napadaju gljivice sive plijesni kaja se širi i na zdrave bobice. Suzbijanje grozdovog moljca iziskuje brojnu primjenu insekticida što u mnogim slučajevima ima za posljedicu pojavu sekundarnog djelovanja primjenjenih insekticida. Jedna od boljih metoda suzbijanja moljaca s ekološkog aspekta je primjena feromona za suzbijanje metodom konfuzije. U našim smo ispitivanjima dobili dobre rezultate primjenom feromona RAK 1+2 firme BASF. Ampule s feromonima postavili smo u razmacima 8x7 m (178 feromona + pojačanje na rubovima), odnosno oko 240 feromona po hektaru. U usporedbi sa zaštitom s insekticidima napadaj moljaca je bio manji u vinogradu gdje je provedeno suzbijanje feromonima. Djelotvornost feromona ovisi međutim o utjecaju sa strane, o jačini populacije, a djelomično i o klimatskim uvjetima. Pri visokim temperaturama dolazi brže do hlapljenja feromona iz ampula, u vinogradima izloženim stalnim vjetrovima metoda konfuzije može dati slabiji rezultat. Ukoliko u susjedstvu postoje jake populacije grozdovih moljaca pojavljuje se konkurencija mužjaka, pa jedan dio ženki ipak nakon kopulacije odloži jaja. S obzirom na to što je vinova loza jedini domaćin grozdovih moljaca, metoda konfuzije daje bolje rezultate nego što je slučaj primjene te metode na drugim kulturama i sa drugim štetočincima (konfuzija jabukovog savijača).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)