Pregled bibliografske jedinice broj: 70351
Neodryinus typhlocybae u biološkom suzbijanju medećeg cvrčka u Hrvatskoj
Neodryinus typhlocybae u biološkom suzbijanju medećeg cvrčka u Hrvatskoj // 37. Znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem- zbornik sažetaka / prof. dr. Vlado Kovačević (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 70351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neodryinus typhlocybae u biološkom suzbijanju medećeg cvrčka u Hrvatskoj
(Neodryinus typhlocybae in the biological control against flatid planthoppers)
Autori
Barić, Božena ; Ciglar, Ivan ; Žužić, Italo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
37. Znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem- zbornik sažetaka
/ Prof. dr. Vlado Kovačević - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2001
Skup
37. Znanstveni skup hrvatskih agronoma
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.02.2001. - 23.02.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
parazitoidi; biološka borba; medeći cvrčak
(parasitoids; biological control; flatid planthopper)
Sažetak
Medeći cvrčak Metcalfa pruinosa (Say) (Homoptera: Flatidae) pojavio se u Hrvatskoj u pokrajini Istri 1993. godine. Predstavnik je američke entomofaune i u Europu je došao preko Italije (1979.) gdje je jako rasprostranjen. Medeći je cvrčak polifag i napada veliki broj biljaka, kako poljoprivrednih kultura (vinova loza, masline, žitarice) tako i ukrasno bilje. Štete od medećeg cvrčka su primarne (sisanjem sokova biljke domaćina slabi biljku i ona zaostaje u razvoju) i sekundarne jer se na obilnoj mednoj rosi koju ispušta pojavljuju gljivice čađavice, na napadnutim se biljkama osim medne rose nalaze i voštane nakupine što sve smanjuje asimilacijsku moć, funkciju biljke. Osim navedenog postoji i mogućnost prenošenja bolesti sa zaraženih biljaka na zdrave. U Italiji se osim kemijske zaštite pristupilo biološkoj borbi protiv ovog štetočinca introdukcijom njegovog parazitoida, osice Neodryinus typhlocybae (Ashmead) (Hymenoptera: Dryinidae). Prva je introdukcija u Italiji provedena 1990. godine (Girolami, Camporese) i do danas se ovaj parazitoid prirodno širi u Italiji oko 2 km godišnje, te su vidljivi rezultati u biološkom suzbijanju medećeg cvrčka.
U Hrvatskoj je provedena introdukcija Neodryinus typhlocybae 11. lipnja 1999. godine u okolicu Poreča gdje se koristio materijal iz Italije. Nekoliko kontrola entomofaune nakon introdukcije osica u jesen iste godine pokazale su da se parazitoid udomaćio i da je prisutan. U svibnju 2000. godine donešen je novi materijal (N. typhlocybae) iz Italije i pušten je na drugom lokalitetu u okolici Novigrada. Nekoliko je kontrola entomofaune u ljeto i jesen 2000. godine pokazalo prisutnost parazitoida na oba mjesta ispuštanja parazitoida i njihovo razmnožavanje. U jesen 2000. godine pronašli smo kukuljice parazitoida što dokazuje da su parazitoidi stvorili novu generaciju u našim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)