Pregled bibliografske jedinice broj: 703036
Razvoj i optimiranje postupka izrade ojačala od lanenih vlakana za biokompozitne materijale
Razvoj i optimiranje postupka izrade ojačala od lanenih vlakana za biokompozitne materijale // Conference Proceedings of MATRIB 2014 Materials, trybology, recycling / Šolić, S. ; Šnajdar Musa, M. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2014. str. 597-608 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 703036 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj i optimiranje postupka izrade ojačala od lanenih vlakana za biokompozitne materijale
(Development and optimization of production of flax fiber reinforcements for biocomposite materials)
Autori
Tomljenović, Antoneta ; Knezić, Željko ; Brunšek, Ružica ; Rusak, Kristina ; Krstić, Morana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Conference Proceedings of MATRIB 2014 Materials, trybology, recycling
/ Šolić, S. ; Šnajdar Musa, M. - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2014, 597-608
Skup
Matrib 2014 Materials, trybology, recycling
Mjesto i datum
Korčula, Hrvatska; Vela Luka, Hrvatska, 26.06.2014. - 28.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
biokompozitni materijali; tehnička lanena vlakna; lanena roving pređa; tkano ojačalo; optimiranje izrade; karakterizacija svojstava
(bio-composite materials; technical bast fibers; flax roving; woven reinforcement; optimization of production; property characterization)
Sažetak
Mehanička svojstva vlaknima ojačanih kompozita ovise o vrsti i svojstvima gradbenih komponenti odn. vrsti vlakana i matrice, o usmjerenosti vlakana, načinu ojačanja matrice te kvaliteti adhezije između matrice i ojačala. Znajući da su tehnička lanena vlakna iznimno otporna na vlačna opterećenja te da zbog relativno male specifične gustoće doprinose smanjenju mase gotovih kompozita, u radu su prikazani rezultati vezani uz razvoj i optimiranje postupka izrade ojačala iz lanenih vlakana, a temeljeni na prethodno provedenim istraživanjima i publiciranim rezultatima u okviru istraživanja usmjerenih uz razvoj visokovrijednih biokompozita s ojačalom od celuloznih vlakana iz domaćih izvora. Razrađen je postupak izrade: a) visoko orijentirane neuvijene pređe iz paraleliziranih lanenih vlakana (roving pređe) za izradu tkanih ojačala i b) tkanih ojačala u platnenom vezu po uzoru na standardna ojačala iz staklenih vlakana. U istraživanju su primijenjena tehnička lanena vlakna iz kultivara Viola zasijanog na lokaciji Križevci, definirane duljine, finoće, prekidne sile i istezljivosti te pripadajuće čvrstoće i modula elastičnosti. U svrhu izrade roving pređe veće finoće, manje debljine i ravnomjernijeg promjera te bolje orijentiranosti vlakana provedeno je, uz prethodno intenzivno iščešljavanje (uklanjanje kraćih vlakana), usmjeravanje i paraleliziranje, njihovo povezivanje u roving pređu uz prednamakanje pramena vlakana jednake mase u toploj vodi i međusobno sljepljivanje (bez škrobnog nanosa) primjenom u tu svrhu izrađenog uređaja. Primjenom uređaja za izradu tkanih struktura prilagođenog specifičnoj namjeni, iz lanene roving pređe otkano je 2D ojačalo u platnenom vezu manje debljine, plošne mase i većeg broja niti na jediničnoj duljini, a sa svrhom realne usporedbe svojstava kompozitnih materijala s poliesterskom matricom višeslojno ojačanih ojačalom iz staklenih vlakana i lanenih vlakana približno istih dimenzijskih i konstrukcijskih karakteristika (debljine, broja niti/cm).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
Napomena
Rad je kategoriziran kao prethodno priopćenje. Rad je financiran od strane Sveučilištau u Zagrebu u okviru financijske potpore istraživanju 1 vezanoj uz Razvoj visokovrijednih biokompozita s ojačalom od celuloznih vlakana iz domaćih izvora, voditelja izv.prof.dr.sc. Antonete Tomljenović, za ak.god.2013./2014.