Pregled bibliografske jedinice broj: 702450
Lingvističko proučavanje starog Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe
Lingvističko proučavanje starog Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe // Istraživanje povijesti i kulture starog Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe / Tomorad, Mladen (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 1-40 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 702450 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lingvističko proučavanje starog Istoka i Egipta na
prostoru jugoistočne Europe
(Linguistic studies of Ancient East and Egypt in
Southeastern Europe)
Autori
Šekrst, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Istraživanje povijesti i kulture starog Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe
/ Tomorad, Mladen - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2012, 1-40
ISBN
978-953-7823-09-2
Skup
Istraživanje povijesti i kulture starog Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.06.2012. - 20.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
staroegipatski jezik ; srednjoegipatski jezik ; hetitski jezik ; staroperzijski jezik ; hebrejski jezik ; sumerski jezik ; akadski jezik ; egiptologija
(Ancient Egyptian language ; Middle Egyptian language ; Old Persian language ; Hebrew language ; Sumerian language ; Akkadian language ; Egyptology)
Sažetak
Premda se povijest staroga Istoka i Egipta na prostoru jugoistočne Europe istraživala još od 19. stoljeća, vrlo je malo istraživanja usmjereno na lingvistički aspekt što ponajviše staroegipatskoga i srednjoegipatskoga jezika, a što općenito jezika staroga Istoka. Istraživanja su uglavnom obuhvaćala povijesnu, muzeološku i arheološku stranu uz tek sporadičan pregled ili spomen jezikoslovnih problematika, što je uglavnom bilo usmjereno na opis pisma ili grubo svrstavanje jezika u povijesni kontekst. Bez obzira na malobrojne hrvatske i srpske školovane egiptologe, ipak se pisalo o jeziku, no više je jezikoslovnih radova dano s filološke i lingvističke strane, uglavnom opet u okviru kulturnih i povijesnih pregleda pa tako nalazimo malobrojne studije o akadskome i sumerskome te hetitskome jeziku, uz pokoji osvrt i na srednjoegipatski ili koptski. Veliki je problem istraživanja i neusustavljenost transliteracije toponima i drugih onima, na čemu bi se trebalo poraditi u okviru ne samo hrvatske istraživačke prakse nego i općenito prakse jugoistočne Europe. Osim znanstvenih radova i studija bit će prikazan i pregled proučavanja na fakultetskoj razini u pogledu toga što pružaju sveučilišta u ovome dijelu Europe što se tiče lingvističkoga obrazovanja, a poseban će naglasak biti stavljen na dosadašnja istraživanja na području hrvatskoga lingvističkoga kruga. Cilj je ovoga rada prikazati dosadašnja ostvarenja iz jezikoslovnoga aspekta na ovome području te dati moguće ideje i poticaje za nova istraživanja s obzirom na naglašenu interdisciplinarnost orijentalistike i egiptologije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija