Pregled bibliografske jedinice broj: 702416
Višejezičnost i identitet gradišćanskih Hrvata
Višejezičnost i identitet gradišćanskih Hrvata // Hrvatska izvan domovine / Sopta, Marin: Maletić, Franjo ; Bebić Josip (ur.).
Zagreb: Golden marketing - Tehnička knjiga, 2015. str. 233-239 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 702416 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višejezičnost i identitet gradišćanskih Hrvata
(Multilingualism and identity of Burgenland Croats)
Autori
Ščukanec, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatska izvan domovine
/ Sopta, Marin: Maletić, Franjo ; Bebić Josip - Zagreb : Golden marketing - Tehnička knjiga, 2015, 233-239
ISBN
978-953-212-457-6
Skup
Prvi hrvatski iseljenički kongres
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.06.2014. - 26.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
višejezičnost ; identitet ; jezične biografije
(multilingualism ; identity ; language biographies)
Sažetak
Gradišćanski su Hrvati potomci Hrvata koji su prije više od pet stoljeća napustili prostore današnje Hrvatske i dijelove Bosne te naselili područja koja se danas protežu kroz tri države: Austriju, Mađarsku i Slovačku. No unatoč dugogodišnjem životu u tuđini i odvojenosti od stare domovine, kako i danas nazivaju Hrvatsku, gradišćanski su Hrvati uspjeli očuvati svoj jezik i identitet te razviti gradišćanskohrvatsku kulturu. Na temelju jezičnih biografija prikupljenih tijekom terenskog istraživanja gradišćanskohrvatske zajednice u Austriji, ali i korpusa koji smo stvarali i analizirali i nakon boravka na terenu, prikazat ćemo glavna obilježja gradišćanskohrvatskoga identiteta, ukazati na (moguće) generacijske razlike te na odabranim primjerima ilustrirati usku povezanost jezika i identiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija