Pregled bibliografske jedinice broj: 702102
Analiza stanja atmosfere i meteoroloških parametara vezanih uz razvoj pijavica na južnom Jadranu
Analiza stanja atmosfere i meteoroloških parametara vezanih uz razvoj pijavica na južnom Jadranu, 2014., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 702102 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza stanja atmosfere i meteoroloških parametara vezanih uz razvoj pijavica na južnom Jadranu
(Analysis of the atmospheric conditions and relevant meteorological parameters related to waterspout occurrence in southern Adriatic Sea)
Autori
Irha, Hela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.06
Godina
2014
Stranica
60
Mentor
Strelec Mahović, Nataša
Neposredni voditelj
Renko, Tanja
Ključne riječi
pijavice; južni Jadran; prognoza; sinoptički tipovi vremena; meteorološki parametri
(waterspouts; southern Adriatic Sea; forecast; synoptic types; meteorological parameters)
Sažetak
U ovom radu detaljno je analizirano 9 slučajeva pijavica zabilježenih na području južnog Jadrana u razdoblju od 2010. do 2012. godine. Opisani su uvjeti na sinoptičkoj i mezoskali koji su prethodili pojavi pijavice. Također, proučavane su vrijednosti ključnih meteoroloških parametara te se pokušalo uočiti da li neki do njih dobro koreliraju s pojavom pijavica. Podaci o pojavi pijavica dobiveni su iz motrenja na glavnim i klimatološkim postajama DHMZ-a te iz dojava lokalnog stanovništva. U analizi meteoroloških parametara korišteni su podaci o vjetru, temperaturi zraka i vrtložnosti iz modela ALADIN, kao i METEOSAT satelitski podaci o temperaturi površine mora. Sinoptička analiza je pokazala da se u 6 slučajeva pijavica razvila dok je bilo prisutno jugozapadno strujanje (SW), a u 3 slučaja dok je bila prisutna dolina u obliku kratkog vala (SWT). Pokazalo se da nastanku pijavice pogoduje advekcija vlažnog i nestabilnog zraka, vertikalno smicanje u nižim slojevima uzrokovano premještanjem frontalnih poremećaja te u višim slojevima zbog prisustva mlazne struje. Mezoskalnom analizom je utvrđeno da su se pijavice razvile uglavnom u uvjetima slabog ili umjerenog vjetra uz obalu. Kod većine slučajeva je izražena jugozapadna komponenta strujanja na 850 hPa, zabilježeno je smicanje između 850 i 1000 hPa, hladna advekcija po visini nad toplo more i velika razlika u temperaturi zraka nad kopnom i morem. Na osnovi dobivenih rezultata izdvojeno je 5 parametara koji bi se mogli koristiti u prognozi pijavica. To su brzina vjetra na 700 hPa, smicanje brzine vjetra između 850 i 700 hPa, smicanje smjera vjetra između 925 i 850 hPa, razlika temperature površine mora i zraka na 850 hPa te potencijalna vrtložnost na 850 hPa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
004-1193086-3036 - Oluje i prirodne katastrofe u Hrvatskoj (Ivančan-Picek, Branka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Nataša Strelec-Mahović
(mentor)