Pregled bibliografske jedinice broj: 70208
Značenje, topografija i spomenici antičke Senije
Značenje, topografija i spomenici antičke Senije // Rijeka, Liburnija i Hrvatsko primorje u svjetlu arheoloških istraživanja
Rijeka, Hrvatska: Hrvatsko arheološko društvo, 2000. str. - (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 70208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značenje, topografija i spomenici antičke Senije
(Roman Senia - Significance, Topography and Monuments)
Autori
Glavičić, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Skup
Rijeka, Liburnija i Hrvatsko primorje u svjetlu arheoloških istraživanja
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 11.10.2000. - 13.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Senia (Senj) ; romanizacija ; topografija
(Senia (Senj) ; Romanization ; Topography)
Sažetak
Na području današnjega grada Senja tijekom antike razvija se Senia, koja zbog izvanrednog zemljopisnog položaja postaje najznačajniji rimskodobni grad i središte romanizacije svoga dijela istočnojadranske obale i obližnje prekovelebitske japodske unutrašnjosti. Svoj razvoj i značenje, koje prelazi lokalne okvire, zahvaljuje izvanrednom zemljiopisnom i prometnom položaju. Naime, smještaj podno najnižeg planinskog prijevoja Vratnik (698 m n.v.), kojim je od davnina prolazio najkraći prirodni put od mora ka unutrašnjosti kontinenta, i obrnuto, i pogodna luka omogućili su razvoj trgovine na kojoj se temeljio probitak njezinih stanovnika. Intenzitet trgovine najbolje posvedočuje postojanje carinskog ureda (publicum portorii Illyrici) u drugoj polovici 2. st. Prethodnica rimskodobnoj je prapovijesna Senija smještena na brdu Kuk. Postupno se život s obronaka gradinskog naselja seli u blizinu dubokog morskog zaljeva, koji je bio izvrsna prirodna luka. Rimskim osvajanjem i konačnom pacifikacijom sjeverozapadnog Ilirika započinje snažan urbanistički razvoj rimskog municipija kojemu je pravac pružanja i organizaciju naselja diktirao morski zaljev i priroda terena. Arheološki nalazi potvrđuju postojanje javnih i vjerskih objekata, a moguće je odrediti i gradsku površinu. Na izlazima iz grada prostirale su se nekropole. Natpisna graua omogućuje uvid u strukturu stanovništva u kojoj su u rano carsko doba dominantni Italici, a kasnije Orijentalci. Dokumentirano je štovanje Dijane, Libera, Magnae Matris, Mitre i Serapisa. Nedavna arheološka istraživanja potvrdila su ranije indicije da je Senija bila i značajno starokršćansko središte. Tijekom kasne antike, zbog društvenih suprotnosti i pogoršanja prilika u unutrašnjosti, trgovina na kojoj se temeljio razvoj Senije naglo opada. Rezultat je osiromašivanje stanovništva i posvemašna dekadenciju života grada, čiji nasilni kraj nastaje u nemirnim vremenima velike seobe naroda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija