Pregled bibliografske jedinice broj: 701567
Karakterizacija krškog vodonosnika temeljena na prostornim i vremenskim promjenama stabilnih izotopa vodika i kisika
Karakterizacija krškog vodonosnika temeljena na prostornim i vremenskim promjenama stabilnih izotopa vodika i kisika, 2014., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 701567 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakterizacija krškog vodonosnika temeljena na prostornim i vremenskim promjenama stabilnih izotopa vodika i kisika
(Characterization of a karst aquifer based on the spatial and temporal variations of hydrogen and oxygen stable isotopes)
Autori
Mance, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.05
Godina
2014
Stranica
124
Mentor
Prof.dr.sc. Zvjezdana Roller-Lutz
Ključne riječi
krški vodonosnik; podzemna voda; oborina; masena spektrometrija izotopnih omjera; δ2H; δ18O; statističko modeliranje
(karst aquifer; groundwater; precipitation; isotope ratio mass spectrometry; δ2H; δ18O; statistical modelling)
Sažetak
Kako bi se okarakterizirao krški vodonosnik provedeno je istraživanje izotopnog sastava vode izvora uključenih u vodoopskrbni sustav grada Rijeke i okolice te izotopnog sastava oborine na pretpostavljenom području prihranjivanja. Mjerenje δ2H i δ18O vrijednosti vode obavljeno je u Laboratoriju za stabilne izotope Zavoda za fiziku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Za mjerenje je korišten maseni spektrometar izotopnih omjera IRMS DeltaplusXP u sprezi s ekvilibratorskom jedinicom i jedinicom dvostrukog ulaza. Na vremenske nizove δ18O vrijednosti primijenjene su statističke metode modeliranja: određivanje gustoća vjerojatnosti modeliranjem Gaussove mješavine, analiza autokorelacijske i kroskorelacijske funkcije te ARIMA modeliranje. Navedene statističke metode do sada nisu bile primijenjene na δ18O vrijednosti voda u krškim sustavima. Utvrđeno je da je voda na izvorima oborinskog podrijetla te da se vodonosnici primarno prihranjuju zimskom oborinom. Vremenske promjene δ18O vrijednosti pokazuju različite stupnjeve okršenosti zaleđa izvora. Voda na izvorištima se prema izotopnom sastavu može razdvojiti na vodu baznog toka i brzu komponentu kojoj doprinosi novoinfiltrirana oborinska voda. Komponenta baznog toka je dominantna kod svih ispitivanih izvora i bunara, a njen izotopni sastav ukazuje na to da izvori pojedinih slivova dijele zajedničke vodne zalihe. Rezultati provedenog istraživanja važni su za uvođenje metode dvostruko obilježene vode u medicinsku praksu jer uočene promjene izotopnog sastava pitke vode mogu utjecati na promjenu bazne razine izotopa kod ispitanika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0982709-0510 - Procesi stabilnih izotopa: istraživanje krša u novom laboratoriju (Roller-Lutz, Zvjezdana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka