Pregled bibliografske jedinice broj: 701122
Troškovi mjerenja niskofrekventnih elektromagnetskih polja u elektroenergetskim sustavima
Troškovi mjerenja niskofrekventnih elektromagnetskih polja u elektroenergetskim sustavima // Hrvatski ogranak međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave – CIGRÉ / Igor Kuzle (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2013. str. 1-8 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 701122 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Troškovi mjerenja niskofrekventnih elektromagnetskih polja u elektroenergetskim sustavima
(Costs for Measurement of Low-Frequency Electromagnetic Filds in the Power System)
Autori
Balaž, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Hrvatski ogranak međunarodnog vijeća za velike elektroenergetske sustave – CIGRÉ
/ Igor Kuzle - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2013, 1-8
ISBN
978-953-6408-97-9
Skup
HRVATSKI OGRANAK MEĐUNARODNOG VIJEĆA ZA VELIKE ELEKTROENERGETSKE SUSTAVE – CIGRÉ
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 10.11.2013. - 13.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Granične razine niskofrekvencijskih elektromagnetskih polja; Pravilnik o zaštiti od elektromagnetskih polja; elaborat zaštite; prva i periodička mjerenja
(Limit levels of low frequency electromagnetic fields; Regulations on the Protection of electromagnetic fields; protection study; the first and periodic measurements)
Sažetak
Aktualna legislativa propisuje granične razine niskofrekvencijskih elektromagnetskih polja, (EMP), kojima su izvori svi elementi elektroenergetskog sustava, (EES), nazivnog napona većeg od 1 kV, (transformatorske stanice, elektroenergetske vodove, rasklopna postrojenja, ...). Ekonomija EES u cjelini, ili nekog njegovog aplikacijskog dijela, pod udarom je troškova koji proizlaze iz propisanih obveza uvjetovanih Pravilnikom o zaštiti od EMP, gdje se element, uređaj, sklop, sustav ili bilo koji elektroenergetski objekt, (EEO), promatra kao pojedinačni izvor. Formalnim inzistiranjem na udovoljavanju legislativnih zahtjeva zanemarena je činjenica i svojstvo EES koji je nužno promatrati u cjelini. U ovom radu su prezentirana iskustva koja problematiku elektromagnetskih polja u EES analiziraju korištenjem elektromagnetskog modela, utemeljenog na primjeni tehnike konačnih elemenata. Eksperimentalno dobiveni rezultati mjerenja na EES uspoređivani su s izračunatim za granične razine referentnih veličina na području profesionalne izloženosti i na području povećane osjetljivosti, ukazuju na potrebu preispitivanja zahtjeva vezanih na prva i periodička mjerenja, izradu elaborata zaštite i izradu studija. To posebno dolazi do izražaje za niz tipskih objekata i statističkih obrada dobivenih rezultata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
Napomena
CIP-854599