Pregled bibliografske jedinice broj: 700870
Kulture dubrovačkih gradskih plaža
Kulture dubrovačkih gradskih plaža // Godišnji skup hrvatskog etnološkog društva: Pre/poznavanje kulture: između konstrukcija, značenja i reprezentacija (sažeci izlaganja) / Belaj, Marijana ; Biti, Ozren ; Nikočević, Lidija ; Rubić, Tihana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 22-23 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 700870 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulture dubrovačkih gradskih plaža
(Dubrovnik urban beach cultures)
Autori
Perinić Lewis, Ana ; Adžija, Maja ; Sindik, Joško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Godišnji skup hrvatskog etnološkog društva: Pre/poznavanje kulture: između konstrukcija, značenja i reprezentacija (sažeci izlaganja)
/ Belaj, Marijana ; Biti, Ozren ; Nikočević, Lidija ; Rubić, Tihana - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo ; Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 22-23
Skup
Pre/poznavanje kulture: između konstrukcija, značenja i reprezentacija, Godišnji skup hrvatskog etnološkog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.2014. - 06.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
beach; beach culture; Dubrovnik; Wild League; water polo
(plaža; kulture plaža; Dubrovnik; Divlja liga; vaterpolo)
Sažetak
Plaža se određuje kao "liminalni prostor", "rubni prostor", "zona": geografski (granica mora i kopna), kulturološki (granice prirode i kulture ; poznatog i stranog ; odjevenog i golog tijela ; slobode i normi ponašanja), politički (pravo javnog pristupa i privatnog ograđivanja u svrhu komercijalizacije). Ona je popularno mjesto ispunjeno raznovrsnim značenjima, koje služi različitim potrebama i funkcijama raznolikom krugu ljudi. Plaža je stoga idealna za semiotička čitanja prostora i kulture. U mediteranskoj kulturi plaža postaje "dnevni boravak" lokalnog stanovništva, što su ulica i gradski trg dijelom izgubili. Na plažama se isprepliću življena svakodnevica, lokalne identifikacije, osjećaj familijarnosti i pripadnosti s turističkom imaginacijom bijega od svakodnevice, anonimnosti, dokolice i zadovoljstva. Dubrovačka kupališta i plaže vrlo su važan dio života, događanja i grupnih identiteta Dubrovčana. Pripadnost određenom kupalištu i sudjelovanje u događanjima i aktivnostima koji se na njima odvijaju dio su dubrovačke tradicije, društvenog sjećanja i reprezentiranja lokalne kulture. Cilj nam je sagledati teritorijalno ponašanje i s njime povezane kulturne prakse kroz analizu plaže kao javnog, sekundarnog ili čak primarnog teritorija, s posebnim osvrtom na tradicionalno amatersko vaterpolsko natjecanje dubrovačkih kupališta nazvano Divlja liga. Dubrovačko podrijetlo kao preduvjet sudjelovanja natjecanje čini iznimno lokalnim, a divljoligaška tradicija postala je važnim dijelom kolektivnog identiteta Dubrovnika i okolice. Divljoligaške utakmice na plažama ljeti, u vrijeme kada su preplavljene turistima, reprezentiraju lokalno zajedništvo, ali i vaterpolo kao "najdubrovačkiji" sport, "šestu dubrovačku tvrđavu". Raznolikost pogleda sudionika lokalnog vaterpolskog natjecanja, redovitih posjetitelja i turista na prostor gradskih plaža pruža uvid u slojevitost kulturnih i identitetskih praksi koje se na njima susreću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za antropologiju