Pregled bibliografske jedinice broj: 699623
Fotolitička razgradnja diklofenaka u vodenom mediju
Fotolitička razgradnja diklofenaka u vodenom mediju // X. Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 64-64 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 699623 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fotolitička razgradnja diklofenaka u vodenom mediju
(Photolytic degradation of diclofenac in water)
Autori
Juretić, Daria ; Kušić, Hrvoje ; Bolanča, Tomislav ; Ukić, Šime ; Lončarić Božić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X. Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 64-64
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
X. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prioritetne tvari; farmaceutici; fotoliza; ekološki pokazatelji kvalitete vode
(prority substances; pharmaceuticals; photolysis; water quality parameters)
Sažetak
Prioritetne tvari (engl. priorty substances) podrazumijevaju čitavu skupinu spojeva na kojoj se nalaze industrijske kemikalije, sredstva za zaštitu bilja i spojevi teških metala koji predstavljaju značajni rizik za ili putem vodenog okoliša. Popis prioritetnih tvari u području vodne politike uspostavljen je 2000 godine (Direktiva 2000/60 EZ) te je do sada doživio jednu nadupunu 2008 godine a u prijedlogu nadopune direktive iz 2011 prvi puta se navode farmaceutici među 15 novo predloženih tvari. Farmaceutici se redovito pronalaze u prirodnim vodama u malim koncentracijama, no zbog svoje prirode, djelovanja, ekotoksičnosti i kontinuiranog unošenja u okoliš identificirani su kao potencijalno štetni za vodeni ekosustav i ljudsko zdravlje. Među 4 predložena farmaceutika, jedan je i diklofenak, nesteroidni protu-upalni lijek. Diklofenak je vrlo često upotrebljavana substanca u velikom broju komercijalnih pripravaka, najčešće za ublažavanje upala i bolova. Zbog njegove česte uporabe, jedan je od najčešće detektiranih farmaceutika u prirodnim vodama/okolišu, u koje najvećom mjerom dospijeva putem kanalizacijskog sustava jer se konvencionalni uređaji za obradu otpadnih voda nisu pokazali učinkovitima za uklanjanje farmaceutika, pa tako i diklofenaka. Stoga, nameće se potreba za dodatnim pročišćavanjem obrađenih voda sa ciljem uklanjanja farmaceutika i drugih prioritetnih tvari. U ovom radu istraživana je fotolitička razgradnja diklofenaka primjenom UV-A i UV-C izvora zračenja . Ustanovljena je kinetika razgradnje, koja je opisana sa semiempirijskim modelom izrađenim na osnovi Lambertovog zakona. Na taj način su također ustanovljeni i dosezi kvanta zračenja diklofenaka ovisno o tipu primijenjenog UV zračenja. Također je praćena i kvaliteta obrađene vodu tijekom primjene fotolitičke razgradnje putem sumarnih ekoloških pokazatelja: ukupni organski ugljik (UOU), kemijska (KPK) i biokemijska potrošnja kisika (BPK5) te toksičnost na Vibiro fischeri.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
110005
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Daria Juretić Perišić
(autor)
Ana Lončarić Božić
(autor)
Tomislav Bolanča
(autor)
Hrvoje Kušić
(autor)
Šime Ukić
(autor)