Pregled bibliografske jedinice broj: 699299
Praćenje prisutnosti teških metala u medu i propolisu
Praćenje prisutnosti teških metala u medu i propolisu // Zbornik: NACIONALNA KONFERENCIJA O SIGURNOSTI PČELINJIH PROIZVODA, Opatija / Lušić, Dražen (ur.).
Rijeka: Katedra za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveucilišta u Rijeci, 2012. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 699299 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Praćenje prisutnosti teških metala u medu i propolisu
(Monitoring the presence of heavy metals in honey and propolis)
Autori
Lasić, Dario ; Šabarić, Jasenka ; Brkić, Danijel ; Bošnir, Jasna ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik: NACIONALNA KONFERENCIJA O SIGURNOSTI PČELINJIH PROIZVODA, Opatija
/ Lušić, Dražen - Rijeka : Katedra za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveucilišta u Rijeci, 2012
Skup
NACIONALNA KONFERENCIJA O SIGURNOSTI PČELINJIH PROIZVODA
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 13.04.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
teški metali; med; propolis
(heavy metals; honey; propolis)
Sažetak
Poznato je da vrste meda tamnije boje poput kestenovog u odnosu na bagremov med imaju veći udio minerala, te da sadrži mnoge minerale u tragovima koji su esencijalni za ljudsko zdravlje (željezo, bakar, aluminij, kalij, itd..). Međutim, osim povoljnog nutritivnog profila i antioksidacijskog potencijala, naročito tamne vrste meda mogu sadržavati i povećane količine teških metala koji su poznati kontaminanti hrane pa tako i meda. Uzorci meda (ukupno 20 uzoraka) su analizirani na prisutnost teških metala: olova (Pb), kadmija (As), cinka (Zn) i nikla (Ni), dok je ukupno 7 tinktura propolisa, te 14 uzoraka sirovog propolisa i ispitivano na prisutnost olova (Pb), kadmija (Cd), arsena (As) i žive (Hg), prema akreditiranoj metodi, sukladno zahtjevima norme HR ISO/IEC 17025. Svi analizirani uzorci meda sadržavali su niski maseni udio ispitivasnih teških metala.Očekivano, nikal i cink više su zastupljeni u kestenu kao tamnoj vrsti meda, te u nešto višoj koncentraciji u medu iz urbanih sredina (neke su istovremeno i važna industrijska ili prometna središta). Zn je svakako najzastupljeniji metal od svih ispitivanih ali zbog svoje nutritivne važnosti u raznolikoj prehrani, te obzirom na uobičajene količine konzumacije meda, navedeni maseni udjeli ne predstavljaju zdravstveni rizik. Koncentracije Pb i Cd su više u sirovom propolisu nego u medu. Uvjerljivo prednjači maseni udio Pb, u odnosu na Cd, As i Hg. Primjetan je niži maseni udio u domaćem sirovom propolisu, doduše na prilično malo broju uzoraka za ozbiljniji globalni zaključak. Značajno manje koncentracije teških metala analizirane su u pripremnjenim tinkturama, mada treba uzeti u obzir da nisu rađene iz sirovina koje su ispitivane u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"