Pregled bibliografske jedinice broj: 69877
Mogućnosti socijalne skrbi o starijim osobama u lokalnoj zajednici
Mogućnosti socijalne skrbi o starijim osobama u lokalnoj zajednici // Strategije razvoja skrbi za starije osobe u Republici Hrvatskoj / Pokrajčić, Marijan ; Havelka, Mladen ; Balaband, Ana ; Bužan Vesna (ur.).
Zagreb: Vlada Republike Hrvatske, 1999. str. 43-45 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 69877 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti socijalne skrbi o starijim osobama u lokalnoj zajednici
(Possibilities of social care for elderly people in local community)
Autori
Balaband, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Strategije razvoja skrbi za starije osobe u Republici Hrvatskoj
/ Pokrajčić, Marijan ; Havelka, Mladen ; Balaband, Ana ; Bužan Vesna - Zagreb : Vlada Republike Hrvatske, 1999, 43-45
Skup
Konferencija: Strategije razvoja skrbi za starije osobe u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 22.09.1999. - 24.09.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
socijalna skrb; stari ljudi; lokalna zajednica
(social care; aged; local community)
Sažetak
Socijalna skrb je djelatnost od posebnog društvenog interesa što osigurava i daje pomoć za podmirenje osnovnih životnih potreba socijalno ugroženih, nemoćnih i drugih osoba, kada to one ne mogu osigurati same niti uz pomoć članova obitelji. Kvaliteta života starijih osoba, kao čestih korisnika socijalne skrbi, u velikoj mjeri ovisi o dostupnosti služba socijalne skrbi, te o organiziranosti i povezanosti djelovanja svih čimbenika socijalne skrbi, napose na razini lokalne zajednice.
Reformirani sustav socijalne skrbi ima sljedeće ključne odrednice: decentralizacija, pri čemu se naglašava djelovanje lokalne uprave i samouprave, zatim poticanje djelovanja nevladinog sektora, i napokon, zadržavanje pozitivnih dostignuća socijalne skrbi. Odnosi između nevladinih udruga i centara za socijalnu skrb se tek uspostavljaju, a baš je dobro povezivanje svih čimbenika, njihovo međusobno upoznavanje i uspostavljanje suradnje bitno za unaprjeđivanje skrbi na lokalnoj razini. Jednokratna akcija Ministarstva rada i socijalne skrbi u sklopu koje su tražene organizacije i udruge s kojima centri za socijalnu skrb dobro surađuju na području skrbi o starijim osobama, pokazala je kako mreža nevladinih udruga koje se bavi skrbi o starima, nije ravnomjerno razvijena, što znači da ih u nekim dijelovima Hrvatske tek treba poticati i razvijati. Nužno je i postojanje nekog subjekta koji će usklađivati suradnju i funkcioniranje centara za socijalnu skrb i nevladinih udruga kako bi se u lokalnoj sredini znalo što se sve može iskoristiti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija