Pregled bibliografske jedinice broj: 698552
Farmakoinvazivna strategija i njeno mjesto u zbrinjavanju bolesnika s akutnim infarktom miokarda s elevacijom ST-segmenta.
Farmakoinvazivna strategija i njeno mjesto u zbrinjavanju bolesnika s akutnim infarktom miokarda s elevacijom ST-segmenta. // Cardiologia croatica, 8 (2013), 12; 414-423 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 698552 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Farmakoinvazivna strategija i njeno mjesto u zbrinjavanju bolesnika s akutnim infarktom miokarda s elevacijom ST-segmenta.
(Pharmacoinvasive strategy and its role in the management of patients with acute ST-segment elevation myocardial infarction)
Autori
Prvulović, Đeiti
Izvornik
Cardiologia croatica (1848-543X) 8
(2013), 12;
414-423
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
farmakoinvazivna strategija; fibrinoliza; primarna perkutana koronarna intervencija; infarkt miokarda.
(pharmacoinvasive strategy; fibrinolysis; primary percutaneous coronary intervention; myocardial infarction)
Sažetak
Učinkovita, rana i brza reperfuzijska terapija je najvažniji cilj u liječenju bolesnika s akutnim infarktom s elevacijom ST-segmenta (STEMI). Pravovremeno učinjena primarna perkutana koronarna intervencija (pPCI) je nesumnjivo strategija izbora u liječenju STEMI i u posljednjih desetak godina pPCI kao način revaskularizacijske strategije je zamijenila fibrinolitičku terapiju. Mnoga klinička istraživanja su pokazala da bolesnike liječene fibrinolizom treba rutinski premjestiti u invazivni kardiološki centar radi elektivne perkutane koronarne intervencije (PCI) unutar 24 sata te da ovakva rana invazivna strategija dovodi do stabilizacije ciljne lezije i manje pojavnosti rekurentne ishemije. Najnovije Smjernice Europskog kardiološkog društva za zbrinjavanje bolesnika sa STEMI farmakoinvazivnoj strategiji daju klasu I indikacija. U ovom preglednom članku su prikazana najvažnija klinička istraživanja o farmakoinvazivnoj strategiji i mjesto ovog načina liječenja STEMI. Ovakav način reperfuzije dovodi do značajnog smanjenja reinfarkta i rekurentne ishemije bez povišenog rizika od krvarenja te bi implementiranje ove strategije u regionalne protokole zbrinjavanja bolesnika sa STEMI povećalo broj bolesnika kojima je pružena pravilna i pravodobna primjena reperfuzijske terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Index Copernicus