Pregled bibliografske jedinice broj: 698037
Komparativni prikaz žurnih intervencija u upravljanju katastrofama: primjer nuklearne elektrane Černobil i nuklearne elektrane Fukushima
Komparativni prikaz žurnih intervencija u upravljanju katastrofama: primjer nuklearne elektrane Černobil i nuklearne elektrane Fukushima // Zbornik radova 7. međunarodne znanstveno - stručne konferencije "Dani kriznog upravljanja" / Nađ, Ivan (ur.).
Velika Gorica: Veleučilište Velika Gorica, 2014. str. 705-712 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 698037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komparativni prikaz žurnih intervencija u upravljanju katastrofama: primjer nuklearne elektrane Černobil i nuklearne elektrane Fukushima
(Comparative Viev of Emergency Interventions in Disaster Management: Examples of Chernobyl Nuclear Power Plant and Fukushima)
Autori
Mihaljević, Branko ; Mihalinčić, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 7. međunarodne znanstveno - stručne konferencije "Dani kriznog upravljanja"
/ Nađ, Ivan - Velika Gorica : Veleučilište Velika Gorica, 2014, 705-712
ISBN
978-953-7716-55-4
Skup
7. međunarodna znanstveno-stručna konferencija "Dani kriznog upravljanja"
Mjesto i datum
Velika Gorica, Hrvatska, 22.05.2014. - 23.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
žurne intervencije ; upravljanje ; katastrofa
(emergency interventions ; management ; disaster)
Sažetak
Nepovoljni događaji koji prerastaju u katastrofu događaju se trenutno ili u nekom vrlo kratkom vremenu. Tijekom svog razvoja takvi događaji odnose veliki broj žrtava i dovode do velikih razaranja materijalnih dobara i životne sredine. Povijest korištenja nuklearne energije puna je manjih i većih akcidenata. Neki od njih bili su posebno dramatični. Planiranje i pri- premljenost, prevencija, ublažavanje, reagiranje i pružanje prve pomoći prilikom katastrofe od najveće važnosti je za smanjenje negativnog utjecaja i štete. U daljnjem razvoju sustava zaštite i spašavanja, odnosno suočavanja sa katastrofama potrebno je postupno uvoditi mje- re koje se temelje na načelima “živjeti sa katastrofama”. Predmet ovog rada je kratki prikaz žurnih intervencija u upravljanju katastrofama na primjeru Nuklearne elektrane Černobil i Nuklearne elektrane Fukushima. Namjera je autor a analizirati, utvrditi i komparativno pri- kazati načine žurnih intervencija u upravljanju navedenim katastrofama. Cilj rada je otkriti postupanje, organizaciju i hijerarhiju sustava zaštite i spašavanja u upravljanju katastrofama koje su se dogodile nakon nuklearnih akcidenata u Černobilu 1986. godine i Fukushimi 2011. godine. Žurne intervencije su samo jedna faza ciklusa u upravljanju katastrofama, a naši pri- mjeri pokazuju dobro i loše reagiranje prilikom poduzimanja žurnih intervencija kao faze ci- klusa upravljanja rizicima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb