Pregled bibliografske jedinice broj: 698000
Modeliranje i diseminacija podataka izmjere zemljišta
Modeliranje i diseminacija podataka izmjere zemljišta // Zbornik radova s petog hrvatskog kongresa o katastru s međunarodnim sudjelovanjem / Medak, Damir ; Rezo, Milan ; Zrinjski, Mladen (ur.).
Zagreb: Hrvatsko geodetsko društvo, 2014. str. 43-52 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 698000 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Modeliranje i diseminacija podataka izmjere zemljišta
(Modelling and dissemination of land survey data)
Autori
Vranić, Saša ; Matijević, Hrvoje ; Cetl, Vlado
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s petog hrvatskog kongresa o katastru s međunarodnim sudjelovanjem
/ Medak, Damir ; Rezo, Milan ; Zrinjski, Mladen - Zagreb : Hrvatsko geodetsko društvo, 2014, 43-52
ISBN
978-953-97081-9-9
Skup
Peti hrvatski kongres o katastru s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.05.2014. - 09.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
izmjera zemljišta ; LADM ; OGC opažanja i mjerenja ; razmjena podataka
(land survey ; LADM ; OGC Observations and Measurements ; data exchange)
Sažetak
Standardizacija metoda za prikupljanje, obradu i razmjenu prostornih podataka (i podataka općenito) neophodan je preduvjet za bržu, sigurniju i učinkovitiju uporabu i diseminaciju tih podataka. Trenutačno postoje norme koje definiraju koncepte modeliranja i razmjene prostornih podataka. Model područja upravljanja zemljištem (Land Administration Domain Model – LADM), osim generičkog modela za sustave zemljišne administracije, pruža mogućnost za modeliranje veza između katastarskih podataka i postupaka izmjere zemljišta, tj. originalnih terenskih mjerenja. OGC Observations and Measurements (v2.0) (O&M) specifikacija, također objavljena kao međunarodna norma ISO 19156, definira konceptualnu shemu za opažanja i značajke objekata uključenih u uzorkovanje prilikom opažanja. LADM i OGC O&M povezani su kroz LADM klasu LA_Source, tj. podređenu klasu LA_SpatialSource. U Republici Hrvatskoj tehničkim je specifikacijama za određivanje koordinata točaka u službenome koordinatnom sustavu propisano da se za svaku mjerenu točku uz njene koordinate prikupljaju i drugi podaci poput načina stabilizacije, vrste točke i slično. Svi ti podaci se pohranjuju u digitalnom obliku na uniforman način u zapisu CSV. To je velik iskorak prema naprijed u odnosu na ranija razdoblja jer se propisao i standardizirao oblik zapisa za prikupljene podatke o snimljenim točkama. Međutim, ovakav pristup ima određene nedostatke koji će u radu biti obrazloženi. Isto tako, ovaj rad analizira modele podataka i regulativu povezanu s izmjerom zemljišta i načine obrađivanja te razmjene rezultata izmjere na nekoliko slučajeva korištenja u Republici Hrvatskoj kroz LADM i OGC O&M.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb