Pregled bibliografske jedinice broj: 697676
Sestrinska dokumentacija
Sestrinska dokumentacija // Zbornik radova konferencije medicinskih sestara “Hrvatsko sestrinstvo ususret Europskoj uniji“
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2011. str. 75-78 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 697676 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sestrinska dokumentacija
(Nursing documentation)
Autori
Čukljek Snježana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova konferencije medicinskih sestara “Hrvatsko sestrinstvo ususret Europskoj uniji“
/ - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2011, 75-78
ISBN
978-953-6239-29-0
Skup
Konferencija medicinskih sestara “Hrvatsko sestrinstvo ususret Europskoj uniji“
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.03.2011. - 26.03.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zdravstvena njega ; sestrinska dokumentacija
(nursing ; documentation)
Sažetak
Sestrinska dokumentacija obuhvaća niz dokumenata u koje medicinske sestre bilježe podatke o pacijentima koje zbrinjavaju. U dokumentaciju se bilježe podaci o stanju pacijenta pri prijemu, podaci vezani uz promjene kliničkog stanja, ponašanja pacijenata, podaci o dijagnostičkim i terapijskim postupcima provedenim kod pacijenata… O važnosti dokumentiranja u sestrinskoj praksi govorile su i F. Nightingale i V. Henderson, no veliki značaj razvoju sestrinske dokumentacije i dokumentiranju u zdravstvenoj njezi počinje se posvećivati 70- tih godina u SAD-u sa sve većom primjenom procesa zdravstvene njege. Danas je sestrinska dokumentacija neizostavan dio medicinske dokumentacije pacijenta, a dokumentiranje je sastavni dio sestrinskog svakodnevnog posla. Sestrinska dokumentacija služi kao sredstvo komunikacije između djelatnika i od velike je važnosti za kvalitetu i kontinuitet zdravstvene skrbi. Često se kvaliteta dokumentiranja zdravstvene njege povezuje sa kvalitetom provedene zdravstvene njege. Medicinske sestre provode do četvrtinu radnog vremena dokumentirajući, a studije pokazuju da je korisnost dokumentiranih podataka vezanih uz planiranje i evaluaciju zdravstvene njege nezadovoljavajuća (Hyeoneui K. et al 2010.). Proces zdravstvene njege kao okvir za sestrinsku praksu podrazumijeva dokumentiranje u svim njegovim fazama. Stoga dokumentacija postaje veza između utvrđivanja potreba za zdravstvenom njegom, planiranja, pružanja i evaluacije pružene zdravstvene njege. Razlozi za postojanje sestrinske dokumentacije i dokumentiranje su brojni – profesionalna odgovornost, pravna zaštita, standardi sestrinske prakse, povećanje troškova u zdravstvu, društvene promjene…
Izvorni jezik
Hrvatski