Pregled bibliografske jedinice broj: 69754
Muskarinska stimulacija kompenzacijskog rasta ovarija: mitogena aktivnost nurotransmitora in vivo?
Muskarinska stimulacija kompenzacijskog rasta ovarija: mitogena aktivnost nurotransmitora in vivo?, 1997., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 69754 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Muskarinska stimulacija kompenzacijskog rasta ovarija: mitogena aktivnost nurotransmitora in vivo?
(Muscarinic stimulation of compensatory ovarian growth: mitogenic action of neurotransmitters in vivo?)
Autori
Trkulja, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.10
Godina
1997
Stranica
94
Mentor
Lacković, Zdravko
Neposredni voditelj
Lacković, Zdravko
Ključne riječi
jajnik; kompenzacijski rast; muskarinski receptor; kolinergička inervacija; mitogeni učinak
(ovary; compensatory growth; muscarinic receptor;cholinergic innervation;mitogenic effect)
Sažetak
U sisavaca inervacija izravno utječe na ovarijsku funkciju. Utjecaj inervacije se čini posebno značajan u kompenzacijskom rastu ovarija nakon jednostrane ovarijektomije, međutim neurotransmitor(i) i receptor(i) kojima je taj utjecaj posredovan nisu poznati. Studirajući učinke simpatolitika, te muskarinskih antagonista, agonista i kolinergičke denervacije ovarija, ustanovili smo da periferni adrenergični sustav ne utječe, dok periferni kolinergički sustav stimulira kompenzacijski rast ovarija izravno, putem ovarijskih muskarinskih receptora. Kaka se kompenzacijski rast ovarija temelji na ubrzanom staničnom umnažanju i diferencijaciji, naši rezultati ukazuju da se in vitro dokazani mitogeni potencijal muskarinskih receptora može ostvariti i u živom organizmu. S druge strane, periferni kolinergički muskarinski sustav u životinja s oba organa utječe na ovarijsku funkciju, ali ne i na rast organa.
U životinja s oba organa ovarijski fosfoinozitidni sustav nije pod utjecajem muskarinskih receptora. Hemikastracija u preostalom ovariju uzrokuje brzu i prolaznuaktivaciju fosfoinozitidnog sustava koja je posredovana inerviranim muskarinskim receptorima. Osim toga, nakon hemikastracije, ovarijski fosfoinozitidni sustav je trajno pod utjecajem muskarinskih receptora. Ta opažanja pokazuju da jednostrana ovarijektomija uzrokuje promjene na razini ovarijskih muskarinskih receptora. Priroda te promjene nije razjašnjena, ali je očito da je promjena na razini receptora združena s promjenom utjecaja kolinergičkog muskarinskog sustava na ovarije. U tom smislu, naši rezultati sugeriraju da se u odraslom organizmu može potaći promjena biološke funkcije muskarinskih receptora. Vjerojatnim se čini da je promjena na razini ovarijskih muskarinskih receptora zapravo promjena na postreceptorskoj, signalizacijskoj razini. TO bi značilo da muskarinski receptori in vivo mogu promijeniti preferirani signalizacijski sustav.
Jednostrana ovarijektomija inducira o vagusu ovisnu informaciju, potrebnu da bi fosfoinozitidni sustav u preostalom ovariju postao podložan utjecaju muskarinskih receptora. Prijenosnik te informacije, čini se, koristi adenilil ciklazni signalizacijski sustav. Vjerojatnim se, također, čini da se infomacija u ovarij prenosi izravno, neuralnim projekcijama, ali sigurno ne putem muskarinskih receptora.
Naši rezultati pokazuju utjecaj perifernog autonomnog sustava na kompenzacijski rast ovarija i po prvi puta identificiraju neurotransmitorski (kolinergički)/receptorski (muskarinski) sustav kojima je posredovan. No, zanimljiviji su s farmakološkog i neuroznanstvenog stajališta, budući da in vivo ukazuju na neka svojstva muskarinskih receptora inicijalno identificirana u više-manje arteficijalnim in vitro modelima - mitogenu ulogu, mogućnost promjene biloške funkcije i mogućnost promjene preferiranog signalizacijskog sustava. Rezultati, nadalje ukazuju da bi promjene muskarinskih receptora mogle bibi inducirane nekim neuralnim signalom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti