Pregled bibliografske jedinice broj: 695926
Oksidacijska desulfurizacija modelnog dizelskog goriva uz primjenu ultrazvuka
Oksidacijska desulfurizacija modelnog dizelskog goriva uz primjenu ultrazvuka // X. Susret mladih kemijskih inženjera: Knjiga sažetaka- Book of Abstracts / Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko Domagoj (ur.).
Zagreb, 2014. str. 235-235 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 695926 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oksidacijska desulfurizacija modelnog dizelskog goriva uz primjenu ultrazvuka
(Oxidative desulfurization of model fuel with ultrasound application)
Autori
Sigurnjak, Marija ; Vukšić, Milan ; Margeta, Dunja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X. Susret mladih kemijskih inženjera: Knjiga sažetaka- Book of Abstracts
/ Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko Domagoj - Zagreb, 2014, 235-235
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
X. Susret mladih kemijskih inženjera 2014
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
oksidacijska desulfurizacija ; dibenzotiofen ; ultrazvuk
(oxidative desulfurization ; dibenzothiophene ; ultrasound)
Sažetak
Proizvodnja ekološki prihvatljivih ugljikovodičnih goriva s izrazito niskim sadržajem sumpora jedna je od najvažnijih zadaća suvremene naftne industrije. Uklanjanje sumpornih spojeva uobičajeno se provodi procesom hidrodesulfurizacije pri visokim temperaturama i tlakovima te uz veliku potrošnju vodika. Ovim se procesima teško uklanjaju benzotiofenski spojevi prisutni u dizelskim gorivima, potrebni su vrlo oštri procesni uvjeti, što se odražava i na ekonomiju samog procesa. Stoga za daljnje smanjivanje sadržaja sumpora u gorivima ispod dozvoljenih vrijednosti postaju atraktivni različiti alternativni procesi poput oksidacijske desulfurizacije. U ovom radu je istražen utjecaj procesnih uvjeta kao i utjecaj ultrazvuka u procesu oksidacijske desulfurizacije modelnog dizelskog goriva. Oksidacija je provedena s vodikovim peroksidom kao oksidansom i octenom kiselinom kao katalizatorom u laboratorijskom šaržnom reaktoru s miješalom i s dodatkom ultrazvuka jačine 70 W i frekvencije 20 kHz. Ispitan je utjecaj temperature, vremena reakcije i hidrodinamike procesa promjenom brzine vrtnje miješala i ultrazvukom. Rezultati su pokazali pozitivan utjecaj povećanja temperature, vremena reakcije i brzine vrtnje miješala na konverziju dibenzotiofena iz modelne otopine. Primjenom ultrazvuka postignuto je trostruko povećanje učinkovitosti uklanjanja dibenzotiofena u odnosu na proces s mehaničkim miješanjem. Najveću učinkovitost (91%) pokazao je integrirani proces oksidacije i ekstrakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
110010
125-1251963-2580 - Napredni procesi odsumporavanja ugljikovodičnih goriva (Sertić-Bionda, Katica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb