Pregled bibliografske jedinice broj: 695470
Lički Osik – posljednji planirani industrijski grad u Hrvatskoj?
Lički Osik – posljednji planirani industrijski grad u Hrvatskoj? // Rijeka i industrijsko graditeljsko naslijeđe baština arhitekture i građevinarstva / Palinić, Nana ; Rotim Malvić, Jasna ; Đekić, Velid (ur.).
Rijeka: Pro Torpedo Rijeka, 2014. str. 417-434 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 695470 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Lički Osik – posljednji planirani industrijski grad u Hrvatskoj?
(Lički Osik - the Last Planned Industrial Town in Croatia?)
Autori
Kranjčević, Jasenka ; Božić, Nikša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Rijeka i industrijsko graditeljsko naslijeđe baština arhitekture i građevinarstva
/ Palinić, Nana ; Rotim Malvić, Jasna ; Đekić, Velid - Rijeka : Pro Torpedo Rijeka, 2014, 417-434
Skup
V. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini, Rijeka i industrijsko graditeljsko nasljeđe - baština arhitekture i građevinarstva
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 25.05.2012. - 26.05.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Lički Osik; industrijski grad; planirani grad; urbanizam 20. stoljeća
(Lički osik; industrial city; planned city; urbanism 20. century)
Sažetak
Društveno-ekonomske promjene početkom 90-tih snažno su se odrazile na Lički Osik, a ratna djelovanja dodatno su djelovala na građevinsku, a posebno na demografsku strukturu. Za vrijeme i nakon Domovinskog rata grad doživljava velika razaranja, promjenu socijalne i demografske strukture a prestankom rada tvornice nestaje i njegova gospodarska osnova. U uvjetima kada država više nema nekadašnju ulogu i kada urbanizam nema više elemente klasičnog humanizma potrebno je pronaći nove načine (samo)organiziranja i artikulacije interesa od općeg značaja. Promijenjene društvene i gospodarske okolnosti dovode do potrebe promišljanja prilagodbe postojećih struktura novim potrebama, što ujedno predstavlja i moguće opasnosti za njihov prostorni integritet, posebno ima li se u vidu činjenica da je o urbanističkom i arhitektonskom naslijeđu Ličkog Osika do sada malo istraživano i da su njegove kvalitete često nepoznate lokalnom stanovništvu ali i donositeljima odluka o budućem prostornom razvoju. Za sada je samo gospodarska kriza sačuvala postojeće strukture od znatnijeg uništenja uslijed prilagodbi novim zahtjevima, ali svaka nova intervencija dovodi do mogućih opasnosti za prostorni integritet cjeline. Lički Osik predstavlja prepoznatljiv primjer malog planiranog industrijskog grada na prostoru Hrvatske. Postavlja se pitanje zaštite elemenata njegove urbanističke i arhitektonske strukture, koja bi trebala zaštititi osnovne elemente urbanističkog ustroja istovremeno ostavljajući dovoljno prostora za nužne preinake, preispitivanje pojedinih programa i prilagodbe novim uvjetima. Iako u Hrvatskoj pojam industrijskog, a uz to još i socijalističkog grada još uvijek većinom nosi negativne konotacije, možda je upravo Lički Osik – kao jedan od posljednjih planiranih industrijskih gradova u Hrvatskoj – primjer na kojem je moguće primijeniti recentna europska iskustva i temeljiti njegov identitet (uključivo i turistički identitet!) upravo na podlozi da se radi o oglednom primjeru industrijskog socijalističkog grada, smjelo planiranom, u segmentima nedovršenom ali i sa nespornim kvalitetama nove urbane cjeline koja je trebala biti podloga i iskaz stvaranja novog, drugačijeg društva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za turizam, Zagreb