Pregled bibliografske jedinice broj: 69542
Mogućnosti poljoprivredne proizvodnje na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije
Mogućnosti poljoprivredne proizvodnje na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije // Zbornik sažetaka - Znanstveno-stručno agroekonomsko savjetovanje, Opatija / - (ur.).
Opatija, Hrvatska: -, 1998. str. - (poster, domaća recenzija, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 69542 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnosti poljoprivredne proizvodnje na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije
(Agricultural Production possibilities of Zagreb and Zagreb County)
Autori
Grgić, Ivo ; Pankretić, Božidar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Zbornik sažetaka - Znanstveno-stručno agroekonomsko savjetovanje, Opatija
/ - , 1998
Skup
Znanstveno-stručno agroekonomsko savjetovanje
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska,
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivredna proizvodnja; Zagreb; mogućnosti
(agicultural production; Zagreb; possibilities)
Sažetak
Na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije obitava četvrtina domicilnih potrošača Hrvatske, te će zbog toga poljoprivredna proizvodnja Županije i Grada Zagreba podmiriti jedan dio njihovih potreba, a drugi dio će biti iz drugih županija odnosno iz uvoza.
Cilj rada je da se, na temelju analize sadašnjeg stanja, istraže mogućnosti povećanja poljoprivredne proizvodnje ovoga područja u narednom razdoblju. U radu je korištena metoda proizvodno potrošnih bilanca.
Uvažavajući raspoložive poljoprivredne resurse, klimatsko-pedološke osobitosti područja, zatim očekivani porast potrošnje kao i nadalje jaki međužupanijski promet (i uvoz iz drugih država) poljoprivrednim proizvodima, za ovo područje predviđamo tri moguća scenarija do 2001. godine i to:
I. Poljoprivredna proizvodnja, zbog gospodarskih i negospodarskih čimbenika, ostaje na razini prosjeka 1994/96. godine.
II. Biljna proizvodnja po jedinici kapaciteta na projektnom području je sada niža od prosjeka države, te je, uz određene mjere agrarne politike države i intervencije Grada zagreba i Županije, realno postignuće veće proizvodnje do 2001. godine. Stočarska proizvodnja iako je nešto iznad državnog prosjeka, također će imati povećanje (relativno manje od biljne).
III. Ova mogućnost se temelji na procjeni stručnjaka-specijalista o mogućoj proizvodnji i porastu priroda u budućnosti. Navedenim tehnološkim podlogama, za ovako značajno očekivano povećanje priroda, nužno je duže vremensko razdoblje, izimjena agrarne strukture, promjena sortimenta i tehnologije proizvodnje, hidro i agromeliorativna uređenost površina, poglavito sa značajnom nazočnošću navodnjavanja, te nemala podsticajna financijska sredstva kao i stručna podrška. Treći scenarij je ipak samo možebitna poželjna razina, odnosno usporedba s razvijenim poljoprivredama (prirodi određenih proizvoda iz ovog scenarija se ostvaruju u poljoprivredno razvijenim državama) visoke tehnologije, ali i prije svega snažne novčane podrške države poljoprivredama tih zemalja.
Sva tri scenarija pokazuju da nije moguće dostići samodostatnost za osnovne poljoprivredne proizvode te će ovo područje i dalje biti značajno tržište za proizvode iz drugih dijelova Hrvatske te i iz uvoza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)