Pregled bibliografske jedinice broj: 694862
Iskustvo udomiteljstva odraslih osoba s duševnim smetnjama iz perspektive udomitelja
Iskustvo udomiteljstva odraslih osoba s duševnim smetnjama iz perspektive udomitelja // Socijalna psihijatrija, 42 (2014), 50-61 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 694862 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustvo udomiteljstva odraslih osoba s duševnim smetnjama iz perspektive udomitelja
(The experience of foster care for adult persons with mental disorders from the Perspective of foster caregiver)
Autori
Laklija, Maja ; Barišec, Ana
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 42
(2014);
50-61
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
udomiteljstvo; osobe s duševnim smetnjama; iskustvo; udomitelji
(foster care; people with mental disorders; experience; foster caregivers)
Sažetak
Jedan od oblika izvaninstitucionalnog zbrinjavanja osoba s duševnim smetnjama je udomiteljstvo koje je u Republici Hrvatskoj regulirano Zakonom o udomiteljstvu. Udomiteljska obitelj nastoji korisniku u stanju socijalno-zaštitne potrebe omogućiti iskustvo obiteljskog života, ostanka u svom okruženju te višu kvalitetu života i skrbi ovisno o njegovim potrebama. Kako bi se unaprijedila kvaliteta udomiteljske skrbi za osobe s duševnim smetnjama cilj istraživanja je dobiti uvid u iskustva udomitelja (N=8) osoba s duševnim smetnjama. Dobiveni rezultati pokazuju kako su važni motivi za bavljenje udomiteljstvom osoba s duševnim smetnjama altruizam, iskustvo udomiteljstva u bližoj okolini, iskustvo skrbi za člana obitelji, svijest o vlastitim sposobnostima i socio-ekonomske životne okolnosti. Sudionici istraživanja kao otežavajuće okolnosti u pružanju udomiteljske skrbi izražavaju: teškoće adaptacije na život s korisnicima, komunikacije, suradnje sa stručnjacima, stavove okoline, osjećaj potplaćenost, ovisnost te smrt korisnika. Pomažuće okolnosti u pružanju udomiteljske skrbi su: suradnja sa stručnjacima, pomoć i podrška obitelji, komunikacija, stavovi okoline, osobna obilježja udomitelja i proizvodnju za osobne potrebe. Preporuke udomitelja za unaprjeđenje kvalitete udomiteljske skrbi su izdašnije naknade, brže popunjavanje praznih kapaciteta, profesionalizacija udomiteljstva, stabilniji zakonski okviri i edukacija. Zaključno, u radu se ukazuje na moguće pravce unapređenja udomiteljske skrbi za osobe s duševnim smetnjama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Maja Laklija
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus