Pregled bibliografske jedinice broj: 694733
Religijske teme u hrvatskoj etnologiji u proteklih četvrt stoljeća
Religijske teme u hrvatskoj etnologiji u proteklih četvrt stoljeća // "Etnos", religija i identitet: naučni skup u čast Dušana Bandića / Radulović, Lidija ; Erdei, Ildiko (ur.).
Beograd: Odeljenje za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, 2014. str. 7-8 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 694733 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Religijske teme u hrvatskoj etnologiji u proteklih četvrt stoljeća
(Research Topics on Rreligion in Croatian Ethnology in the Past Quarter Century)
Autori
Belaj, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
"Etnos", religija i identitet: naučni skup u čast Dušana Bandića
/ Radulović, Lidija ; Erdei, Ildiko - Beograd : Odeljenje za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, 2014, 7-8
ISBN
978-86-88803-58-8
Skup
"Etnos", religija i identitet: naučni skup u čast Dušana Bandića
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 11.04.2014. - 12.04.2014
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
hrvatska etnologija; istraživanja; religija; hodočašće
(Croatian ethnology; research; religion; pilgrimage)
Sažetak
Prilog prati dinamiku istraživanja religije, religioznosti i posebice hodočašća u proteklih 25 godina u Hrvatskoj. Tijekom 90-ih godina 20. stoljeća u tim istraživanjima dominira koncept pučke pobožnosti (izvaninstitucionalne religioznosti) putem kojega su etnološka istraživanja dokazivala i pokazivala svoju kompetentnost u području religije i religioznosti. Iako se u pojedinim istraživanjima nastavlja tragati za pretkršćanskm korijenima pojedinih religijskih pojavnosti i etničkim značajkama (hrvatske) izvaninstitucionalne religioznosti, od sredine 2000-ih uvode se nove teme i pristupi, ali i rekonceptualziraju stari. Tome je svakako pridonijelo i konstituiranje akademskih predmeta o religiji i religioznosti na svim razinama studija etnologije i kulturne antropologije na zagrebačkom Filozofskom fakultetu od 2004. godine nadalje. Tema hodočašća u posljednjih 25 godina predstavlja konstantu u okviru istraživanja religije i religioznosti u Hrvatskoj. Upravo 90-ih godina 20. st. događa se istraživački zamah u okviru ove teme, istodobno kada se to događa i u zapadnoj Europi, no naglasci su bili uglavnom drukčiji. Dok se u Hrvatskoj hodočašće gotovo isključivo sagledavalo kao oblik izvaninstitucionalne religioznosti par exellance, u zapadnoeuropskoj se znanosti ono razmatralo kao univerzalni fenomen i kao arena diskurzivnih prijepora te potom sve više kao paradigma suvremenog svijeta u pokretu, pri čemu su istraživanja konkretnih hodočašća studije slučaja dinamike suvremenih sociokulturnih procesa. Takve smjernice našle su svoj put i u istraživanjima ove teme u Hrvatskoj od sredine 2000-ih nadalje – neki od konkretnih pristupa i rezultata prikazat će se na primjeru istraživanja hodočašća u Međugorje i Olovo (Bosna i Hercegovina).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija