Pregled bibliografske jedinice broj: 69405
Utjecaj globalizacije na tehnološki razvoj malih zemalja
Utjecaj globalizacije na tehnološki razvoj malih zemalja // 1. međunarodna konferencija Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe : zbornik radova / Božina, Lovre ; Krbec, Denisa (ur.).
Pula: Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2001. str. 113-114 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 69405 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj globalizacije na tehnološki razvoj malih zemalja
(The Impact of Globalisation on the Technological Development of Small Countries)
Autori
Dabić, Marina ; Andrijevic-Matovac, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
1. međunarodna konferencija Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe : zbornik radova
/ Božina, Lovre ; Krbec, Denisa - Pula : Fakultet ekonomije i turizma Dr. Mijo Mirković Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2001, 113-114
ISBN
953-96143-2-5
Skup
Međunarodna konferencija Ekonomska globalizacija i razvoj u malim zemljama Europe (1 ; 2000)
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 19.10.2000. - 20.10.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
globalizacija; tehnološki razvoj; tehnološka politika; strategija tehnološkog razvoja; zemlje u tranziciji
(globalisation; technological development; technological policy; strategy of technological development; countries in transition)
Sažetak
Kraj dvadesetog stoljeća karakterizira globalizacija, integracija u svjetskim razmjerima i tranzicija u gotovo tridesetak zemalja srednje Europe. Globalizacija kao proces pojmovno je višestruko odrediva. Za sociologe znači globalnu civilizaciju i globalnu kulturu. Za političare predstavlja obrambene strategije i savezništvo, kao odraz ekonomske moći. Za moderne ekonomiste globalizacija je usko povezana s povećanjem međuzavisnosti putem tehnološkog razvoja. Dominantan element u prvim fazama globalizacije je tehnološki razvoj posebice u transportu i komunikacijama. Sve većom informatizacijom promijenjen je pojam udaljenosti. Smanjenje prepreka u međunarodnoj razmjeni omogućava transfer tehnologija, kao najbolja metoda za premošćivanje jaza između zemalja u razvoju i razvijenih zemalja. Obje strane traže obostranu korist, čak i kad im se interesi sukobljavaju. Pri tome su male zemlje u nepovoljnijem položaju. Treba znati kako postindustrijski razvoj, karakterističan za globalizaciju, vode razvijene zemlje. One su generatori proizvodnje visokih tehnologija pri čemu je znanje temeljni resurs proizvodnje. Zemlje u tranziciji ne polažu dovoljno pozornosti na politiku tehnološkog razvoja, a loši trgovinski rezultati u većini zemalja posljedica su navedene zanemarenosti. Strategija tehnološkog razvoja je ona koja treba definirati smjernice ekonomske i tehnološke politike, kao i načine njihovog povezivanja, kako bi se najoptimalnije vršila alokacija svih društvenih resursa, kao i uključivanje zemlje u međunarodnu podjelu rada. Hrvatska je kao 'mala zemlja' za svoju stratešku opciju izabrala priključenje Europi i globalizaciji, što znači da mora svoju strategiju, kao i makroekonomsku politiku i sve njene segmente podrediti tom cilju. Brojni su kritičari hrvatske težnje da se priključi EU i svjetskim globalizacijskim tokovima. Predmet ovog rada bit će razmatranje problema utjecaja globalizacije na njezin tehnološki razvoj. Iako Hrvatska još nema strategiju tehnološkog razvoja pokušati ćemo definirati ciljeve koje bi u strategiji tehnološkog razvoja mala zemlja trebala slijediti. Pri tome se nužno otvaraju brojna pitanja: Kako se uključiti u svjetske tokove, Kakvu politiku tehnološkog razvoja izabrati, da li poticati fundamentalna istraživanja i razvoj ili koristiti strane tehnologije, kako pri tome u najvećoj mjeri sačuvati obilježja nacionalnog identiteta? Pitanje kulturne zaštite ne brine samo nas 'male'. To je ključno pitanje i u razvijenim zemljama koje također čine značajne napore da se zaštite od stranih utjecaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
Napomena
Cjeloviti rad objavljen na CD-u.