Pregled bibliografske jedinice broj: 693573
Specifičnosti stresa na radu medicinskih sestara/tehničara - naša iskustva
Specifičnosti stresa na radu medicinskih sestara/tehničara - naša iskustva // Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu / Milijana Matijević (ur.).
Beograd: Licej, Izdavačka delatnost i marketing, Beograd, 2013. str. 27-28 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 693573 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Specifičnosti stresa na radu medicinskih sestara/tehničara - naša iskustva
(Workplace stressors among hospital nurses – our experience)
Autori
Mustajbegović, Jadranka ; Milošević, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu
/ Milijana Matijević - Beograd : Licej, Izdavačka delatnost i marketing, Beograd, 2013, 27-28
Skup
Bezbednost i zdravlje na radu u zdravstvu
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 21.10.2013. - 23.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Stres na radu; medicinske sestre; bolnice; ORCAB
(Stress at work; nurses; hospitals; ORCAB)
Sažetak
Očuvanje zdravlja i radne sposobnosti medicinskih sestara određuju temeljne postavke Zakona o zaštiti na radu (NN 59/96, 94/96, 114/03, 100/04) kojim se propisuje uvođenje mjera za poticanje unapređivanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu te sprječavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i drugih bolesti u vezi s radom. U konačnici je cilj provedbe ovih zakonskih propisa u poboljšanju kvalitete rada, učinkovitosti rada, ali tako da je očuvana sigurnosti i ugodnost samog rada, tako da se radne zadaće mogu što lakše obaviti prilagodbom uvjeta i načina rada. Stres na radu, kao specifična vrsta stresa čiji je izvor u radnom okolišu uključuje individalnu procjena objektivnog stanja ili događaja što u velikoj mjeri utječe na pojavu stresnog odgovora u pojedinca. Budući da u znanstvenoj i stručnoj literaturi nedostaju podaci o tome kako i koliko pojedine skupine stresora utječu na zdravlje, kvalitetu života i radnu radnu sposobnost zdravstvenih djelatnika na pojedinim radnim mjestima u bolnici, istraživanjem se željelo prepoznati pojedine vrste stresora i njihovu povezanosti s radnom sposobnošću medicinskih sestara. Rezultati su pokazali da zdravstveni djelatnici u bolnicama prepoznaju više različitih stresora s visokim intenzitetom, a među najčešćim stresorima prepoznati su financijski i organizacijski čimbenici. Medicinske sestre češće od liječnika prepoznaju specifične opasnosti i štetnosti u zdravstvu. Dobiveni rezultati dragocjeni su doprinos u izradi smjernica specifičnih preventivnih mjera na razini pojedinca i bolnice, a u svrhu što duljeg očuvanja zdravlja i radne sposobnosti zdravstvenih djelatnika. Rezultati istraživanja su bili i poveznica pri uključivanju u FP7 projekt financiran od Europske komisije: «ORCAB- Improving quality and safety in the hospital: The link between organisational culture, burnout, and quality of care», u kojem se nastavljaju istraživanja i traže rješenja za zaposlene u zdravstvu na razini Europe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb