Pregled bibliografske jedinice broj: 693173
Utjecaj djelovanja strukture ofsetnih ploča na kut vlaženja
Utjecaj djelovanja strukture ofsetnih ploča na kut vlaženja, 2005., diplomski rad, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 693173 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj djelovanja strukture ofsetnih ploča na kut vlaženja
(Influence of action structures offset plate at an angle of wetting)
Autori
Maslovar, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
15.09
Godina
2005
Stranica
41
Mentor
Gojo, Miroslav
Ključne riječi
Električna provodnost; hrapavost; kontaktni kut; napetost površine; ofsetne ploče; otopina za vlaženje; pH vrijednost površinski aktivne tvari (PAT); SEM analiza.
(Electrical conductivity; roughness; contact angle; surface tension; offset plate; wetting solution; the pH of surface active agents (surfactants); SEM analysis.)
Sažetak
Zavisno o koncentraciji otopina za vlaženje određivala su se njihova fizikalno-kemijska svojstva kao što su električna provodnost, pH vrijednost, napetost površine, te kontaktni kut i hrapavost i SEM analiza na slobodnim tiskovnih formi za ofsetni tisak. Upotrijebljena su dva uzorka tiskovnih formi s klasičnim diazo kopirnim slojem, te ploča za CtP postupak izrade tiskovne forme koja je razvijana u razvijaču različitih pH vrijednosti. Dobiveni rezultati ukazuju da otopina za vlaženje povećanjem koncentracije smanjuju površinsku napetost, dok električna provodnost uzoraka otopina za vlaženje konstantno raste. Proces vlaženja odvija se u blago kiselom mediju (pH vrijednost iznosi između i 5.1 i 4.9, što ukazuje da su u otopinu dodane soli koje djeluju kao puferi. Kontaktni kut, kao mjera dobrog vlaženja, smanjuje se povećanjem koncentracije otopina za vlaženje, omogućujući dobro vlaženje slobodnih površina tiskovne forme. Otopina za vlaženje uspješno djeluje pri koncentraciji već od 30 - 40 vol %. Uzorak 2 pokazuje najbolja svojstva, jer je kontaktni kut dovoljno mali, što ukazuje na dobro razlijevanje otopine za vlaženje po površini tiskovne forme, a time i dobro močenje kao jedan od najvažnijih faktora u plošnom tisku. Razlika u kontaktnom kutu kod uzorka 1 i 2 uzrokovana je otapanjem sloja Al2O3 i smanjenjem aktivne površine (smanjenje Rpk vrijednosti). Nazočnost površinski aktivnih tvari značajno smanjuje slobodnu površinsku energiju otopina, pa se time smanjuje kontaktni kut mjeren na slobodnim površinama. Kontaktni kut linearno je zavisan o površinskoj napetosti za sve ispitivane uzorke. Linearna zavisnost kontaktnog kuta o površinskoj napetosti ukazuje na dobru kombinaciju svih dodataka u otopinu za vlaženje, prvenstveno površinski aktivnih tvari.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija