Pregled bibliografske jedinice broj: 692925
Fenomen 'sicilijanske etike' u političkom upravljanju: filozofijsko-antropološki i političko-ekonomski pristup problemu
Fenomen 'sicilijanske etike' u političkom upravljanju: filozofijsko-antropološki i političko-ekonomski pristup problemu // III. međunarodna konferencija Razvoj javne uprave / Smoljić, Mirko (ur.).
Vukovar: Hrvatski dom Vukovar/Veleučilište L. Ružička, Vukovar, 2013. str. 488-502 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 692925 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fenomen 'sicilijanske etike' u političkom upravljanju: filozofijsko-antropološki i političko-ekonomski pristup problemu
(The Sicilian Ethics Phenomena in the Practice of Political Administration: Philosophical-Anthropological and Political-Economical Approach to the Issue)
Autori
Vidanec, Dafne
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
III. međunarodna konferencija Razvoj javne uprave
/ Smoljić, Mirko - Vukovar : Hrvatski dom Vukovar/Veleučilište L. Ružička, Vukovar, 2013, 488-502
ISBN
978-953-7734-06-0
Skup
III. međunarodna konferencija Razvoj javne uprave
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 19.04.2013. - 20.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
'sicilijanska etika'; 'etika starih otaca'; ljudsko djelovanje; autoritarni ethos; etika časti
(‘the Sicilian Ethics’; the ethics of forefathers; the authoritative ethics; human agency; the ethics of honor)
Sažetak
Ovaj elaborat je rezultat višegodišnjega istraživanja problematike manire poslovanja i upravljanja čije nominalno određenje dohvaćamo u sintagmi 'sicilijanska etika', ili, kako se još naziva u javnom diskursu, 'mafijaška etika' (M. Glenny). Ishodišna teza proučavanja koncepta gospodarskog upravljanja jest „da globalnom ekonomijom upravlja mafija“. Međutim, kako je još od Aristotelova vremena poznato da je ekonomija umijeće subordinirano politici shvaćenoj kao umijeće upravljanja državom, to znači da najprije valja istražiti strukture i modele političkoga upravljanja te propitati njihovu vrijednosnu bazu na kojoj ti modeli počivaju, da bismo shvatili smisao ekonomskog upravljanja. Glede modela upravljanja, suvremeni, aristotetlijanski teoretičari poput Richarda Krauta smatra/ju da se antički, grčki polis i novovjekovna nacionalna država među sobom ne razlikuju. Takav pristup (političkom) upravljanju moguće je okarakterizirati kao pristup koji previđa ulogu i značaj fenomenološki impostiranog uvida: „razgrnuti pozadinu stvari kako bi se razotkrio bitak stvari“ (N. Skledar), a to je, u ovom slučaju, priroda onoga što na tragu Fromma možemo nominalno odrediti kao fenomen „autoritarnog“ ethosa ljudskog djelovanja. Sicilijanska je etika par excellence primjer 1) na koji se način taj ethos detektira u sferi političko-ekonomskog upravljanja te 2) kako je moguće opravdati ljudsko djelovanje utemeljeno na konceptu etike koji je dihotoman u svojoj bîti, a čije elemente prepoznajemo u starim zakonima poput Hamurabijeva zakonika ili pak Deset zapovijedi – tzv. 'etika starih otaca'? Spomenuti će se problem eksplicirati prema naznačenoj strukturi: prvi dio elaborata orijentiran je na genezu koncepta sicilijanske etike u javnom: literarnom i akademskom (znanstvenom) diskursu. Drugi dio elaborata donosi filozofijska ishodišta problema naznačenom u glavnom naslovu, a sadržaj trećeg dijela dotiče pitanje etičke evaluacije ljudskog djelovanja utemeljenog na konceptu časti kao ključnom elementu sicilijanske etike.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Politologija, Filozofija