Pregled bibliografske jedinice broj: 692893
Primjena savjetovanja kao metode pomoći u klubovima liječenih alkoholičara iz perspektive socijalnih radnika
Primjena savjetovanja kao metode pomoći u klubovima liječenih alkoholičara iz perspektive socijalnih radnika // Socijalna psihijatrija, 42 (2014), 1; 62-70 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 692893 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena savjetovanja kao metode pomoći u klubovima liječenih alkoholičara iz perspektive socijalnih radnika
(Applying counseling methods to help the clubs AA from the perspective of social workers)
Autori
Brlek, Ivana ; Berc, Gordana, Milić Babić, Marina
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 42
(2014), 1;
62-70
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
savjetovanje; klubovi liječenih alkoholičara; socijalni rad
(counseling; clubs of treated alcoholics; social work)
Sažetak
Rad je usmjeren na primjenu savjetovanja kao metode stručne pomoći u osobnom rastu i razvoju članova kluba liječenih alkoholičara. Savjetovanje se u Hrvatskoj primijenjuje zadnjih nekoliko desetljeća, a provode ju terapeuti koji mogu biti profesionalci društveno-humanističkog smjera među kojima su i socijalni radnici. Cilj ovog rada bio je dobiti uvid u specifičnosti primjene različitih vrsta savjetovanja u KLA i njihove praktične učinkovitosti u procesima promjene i resocijalizacije članova kluba. Provedeno je kvalitativno istraživanje (pilot-studija) u kojem je sudjelovalo pet socijalnih radnica koje imaju iskustvo vođenja KLA. Rezultati pokazuju da se tijekom vođenja KLA najčešće primjenjuje grupno, obiteljsko, a ponekad i individualno savjetovanje. Teme koje se najčešće obrađuju sa članovima KLA vezane su uz specifičnosti obiteljskih i partnerskih odnosa te osobnog rasta i razvoja korisnika. Od praktičnih učinaka savjetovanja sudionice istraživanja izdvajaju donošenje važnih odluka i pozitivnih promjena koje su poduzeli članovi kluba tijekom njihove resocijalizacije kao i unaprjeđenje odnosa s okolinom. U svrhu što profesionalnijeg rada u klubu sudionice istraživanja ističu da im je bila potrebna specijalizirana i kontinuirana edukacija. Ovaj rad ukazuje na važnost ulaganja u edukaciju terapeuta, na razvoj i širenje primjene pojedinih vrsta savjetovanja usmjerenih na dobrobit pojedinca – člana kluba.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Gordana Berc
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus