Pregled bibliografske jedinice broj: 692495
Detekcija unutarsortne varijabilnosti nekih sorti vinove loze (Vitis vinifera L.) S-SAP molekularnim markerima
Detekcija unutarsortne varijabilnosti nekih sorti vinove loze (Vitis vinifera L.) S-SAP molekularnim markerima, 2014. (ostalo).
CROSBI ID: 692495 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Detekcija unutarsortne varijabilnosti nekih sorti vinove loze (Vitis vinifera L.) S-SAP molekularnim markerima
(Detection of intra-varietal variability in some grapevine (Vitis vinifera L.) cultivars using S-SAP molecular markers)
Autori
Ramljak, Martina
Izvornik
Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2014
Ključne riječi
Klon; unutarsortna varijabilnost; retrotranspozoni; molekularni markeri; S-SAP
(Clone; intra-varietal variability; retrotransposons; molecular markers; S-SAP)
Sažetak
Genetska unutarsortna varijabilnost temelji se na pretpostavci da tijekom vremena dolazi do pojave spontanih mutacija u genomu sorte koje zbog vegetativnog načina razmnožavanja ostaju fiksirane u daljnjem razmnožavanju. Klonskom selekcijom kroz dugi niz godina odabiru se, evaluiraju i certificiraju trsovi čije su karakteristike bolje od prosjeka sorte. U slučaju revitalizacije autohtonih sorti, malo se zna o njihovim karakteristikama, a još manje o unutarsortnoj varijabilnosti. Često se, ovisno o stupnju ugroženosti, radi o malim populacijama, od svega nekoliko desetaka trsova. Bilo kakva informacija o unutarsortnoj varijabilnosti mogla bi biti od važnosti prije odluke o tome koje trsove zadržati nakon provjere zdravstvenog statusa te bi mogla pružiti uvid u homogenost populacije i potencijal klonske selekcije. U ovom istraživanju korišten je sustav markera temeljen na retrotranspozonima, tj. modificirana S-SAP metoda koja je u prijašnjim istraživanjima pokazala potencijal za razlikovanje klonova. Korišten je biljni materijal vinove loze iz Hrvatske i Crne Gore, i prikupljen je u okviru međunarodnog projekta „Preservation and establishment of true-to-type and virus free material of endangered grapevine cultivars in Croatia and Montenegro“ (SEE-ERA.NET Plus) i to 43 uzorka vinove loze od šest različitih sorti i jednog nepoznatog genotipa: crnogorske Kovačka bijela, Sijer, Kratošija, ′Nepoznata′, Krstač te hrvatske sorte Zlatarica blatska bijela i Glavinuša. S-SAP metoda je provedena s ukupno 6 različitih kombinacija početnica. Ovom metodom su uspješno razlikovane sve sorte osim Kovačke bijele i Sijera. Stupanj polimorfizma, iako analize nisu rađene na certificiranom klonskom materijalu, je sličan s onim u sličnim istraživanjima. Najvarijabilnije populacije su one Zlatarice blatske bijele i Glavinuše, dok je uzorak Kratošije bio genetički homogen. Dobiveni rezultati pružaju smjernice prilikom daljnje propagacije i revitalizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
Napomena
Mentor: Prof.dr.sc. Ivan Pejić ; Neposredni voditelj: Maja Žulj Mihaljević, dipl.ing.agr.
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1781844-1925 - Genetička identifikacija i genetska varijabilnost sorti vinove loze i voćaka (Pejić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb