Pregled bibliografske jedinice broj: 692074
Može li pornografija pozitivno utjecati na žensku seksualnost? Utjecaj učestalog konzumiranja pornografije na spolni život mladih obrazovanih žena: kvalitativno istraživanje
Može li pornografija pozitivno utjecati na žensku seksualnost? Utjecaj učestalog konzumiranja pornografije na spolni život mladih obrazovanih žena: kvalitativno istraživanje // Revija za sociologiju, 43 (2013), 2; 133-158 doi:10.5613/rzs.43.2.2 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 692074 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Može li pornografija pozitivno utjecati na žensku seksualnost? Utjecaj učestalog konzumiranja pornografije na spolni život mladih obrazovanih žena: kvalitativno istraživanje
(Can Pornography Have a Positive Influence on Female Sexuality? Influence of Frequent Pornography Consumption on the Sexual Lives of Women: A Qualitative Study)
Autori
Brajdić Vuković, Marija ; Došen, Karmen ; Ghazzawi, Lejla ; Tarokić, Sonja
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 43
(2013), 2;
133-158
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
pornografija; konzumacija pornografije; ženska seksualnost; rod
(pornography; pornography consumption; female sexuality; gender)
Sažetak
Istraživanja utjecaja pornografije (seksualno eksplicitnih sadržaja) na seksualni život i zadovoljstvo uglavnom se usredotočuju na negativne posljedice konzumacije. Primjetan je i nedostatak interesa za utjecaj učestale ženske konzumacije pornografije na žensku seksualnost, pogotovo kad je on pozitivan. Ovaj se rad bavi stavovima, motivacijom i obrascima korištenja pornografije u žena mlađe životne dobi koje pornografiju učestalo koriste za vlastito seksualno zadovoljenje. Temelji se na kvalitativnom istraživanju provedenom dubinskim intervjuima sa 16 mladih žena u dobi od 20 do 29 godina koje su završile studij ili su u vrijeme istraživanja studirale. Rezultati su pokazali da su žene na konzumaciju pornografije, osim zbog zadovoljenja vlastite seksualne potrebe, motivirane znatiželjom te željom za edukacijom u svrhu proširenja vlastitog i seksualnog repertoara u paru. Ovo je istraživanje na specifičnom uzorku pokazalo da konzumacija pornografije može pozitivno utjecati na spolni život onih žena čiji su motivi za korištenje pornografije vezani uz istraživanje i obogaćivanje vlastitoga seksualnog života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb
Profili:
Marija Brajdić Vuković
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Sociological Abstracts
- International Bibliography of the Social Sciences (London, UK)
- Worldwide Political Science Abstracts (San Diego, USA)
- SCOPUS (Elsevier, Amsterdam, Netherlands)
- SocINDEX (EBSCO, Ipswich, USA)
- CEEOL – Central and Eastern European Online Library (Frankfurt am Main, Germany)