Pregled bibliografske jedinice broj: 690202
Povećanje djelotvornosti rashladnog sustava sintezne sekcije postrojenja za proizvodnju amonijaka
Povećanje djelotvornosti rashladnog sustava sintezne sekcije postrojenja za proizvodnju amonijaka // X.Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga Sažetaka / Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 83-83 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 690202 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povećanje djelotvornosti rashladnog sustava sintezne sekcije postrojenja za proizvodnju amonijaka
(Energy improvements of the synthesis section on the ammonia refrigeration system)
Autori
Huljev, Karla ; Kristan, Ekatarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X.Susret mladih kemijskih inženjera, Knjiga Sažetaka
/ Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 83-83
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
X.Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pinch tehnologija ; toplinska integracija ; proizvodnja amonijaka
(pinch technology ; heat integration ; ammonia process)
Sažetak
Kod industrijskih procesa često su nužne rekonstrukcije s ciljem postizanja energetskih ušteda, povećanja kapaciteta proizvodnje te smanjenja onečišćenja. Često se poboljšanjem rada jedne procesne jedinice unutar procesa poremeti rad ostalih jedinica u postrojenju te je potrebno analizirati rad tih jedinica i po potrebi ih prilagoditi novonastaloj situaciji, kao što se postiglo ovim radom. Analiziran je rashladni sustav sintezne sekcije postrojenja za proizvodnju amonijaka prema licenci američke tvrtke Pullman Kellog LTD. Osnovni cilj analize bio je odgovoriti na pitanja kao što su: jesu li postojeći procesi energetski učinkoviti, koje se promjene i investicije mogu učiniti kako bi se postigla dodatna poboljšanja, kako povezati energetsku učinkovitost i ostale ciljeve, kao što su smanjenje emisija te povećanje proizvodnje konačnog produkta, u jedan strateški plan. Simulacijom modela procesa, u programskom paketu ChemCAD, dobiven je uvid u postojeće stanje postrojenja, nakon čega je provedena integracije topline, odnosno toplinska analiza procesa, primjenom pinch tehnologije. Metoda uključuje traženje pogonske sile u vidu minimalne temperaturne razlike i to one koja prema literaturnim referencama najbolje opisuju problem rashladnog sustava sinteze amonijaka. Sljedeći korak odnosi se na izradu velikih sastavnih krivulja pri čemu su promatrana dva odvojena slučaja jer sustav obuhvaća amonijak kao rashladno sredstvo, koji u usporedbi s vodom ima izrazito nižu temperaturu vrelišta. Posljednjim korakom toplinske analize razvijene su mreže izmjenjivača topline na pripadajućim pinch točkama te su, poštujući pravila pinch analize, spojene hladna i topla strana izmjenjivača. Mrežni dijagram je pokazao kako četiri izmjenjivača topline nisu dobro integrirana te za proces izmjene topline troše veće količine rashladnog sredstva nego je potrebno. Iz tog se razloga javila potreba za presjecanjem struja regulacijom vrijednosti protočnih toplinskih kapaciteta, odnosno preusmjeravanjem tokova. Na taj način dobivene su znatne uštede rashladnog sredstva kao i smanjenje energetskih potrba za više od deset puta.Budući da je proces proizvodnje amonijaka izrazito energetski zahtjevan, čak i minimalan povrat tvari i topline može rezultirati značajnim energetskim uštedama pa ukoliko bi se navedene promjene uzele u obzir, u postrojenju bi se na godišnjoj razini postigle značajne ekonomske uštede. Značaj ovog rada leži u činjenici da se integriranim pristupom može značajno doprinjeti uštedama kako u energetskom tako i ekonomskom smislu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-2573 - Primjena katalize u zaštiti okoliša (Zrnčević, Stanka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Ekatarina Kristan Mioč
(autor)