Pregled bibliografske jedinice broj: 689997
KONVERGENCIJA IZMEĐU DRŽAVA EU I DRŽAVA ZAPADNOG BALKANA
KONVERGENCIJA IZMEĐU DRŽAVA EU I DRŽAVA ZAPADNOG BALKANA // Tehnologija, kultura i razvoj zbornik radova 20 / Matejić Vlastimir (ur.).
Beograd: Udruženje "Tehnologija i društvo", 2013. str. 4-18 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 689997 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KONVERGENCIJA IZMEĐU DRŽAVA EU I DRŽAVA ZAPADNOG BALKANA
(Convergence Between Countries of EU and Western Balkan)
Autori
Pupavac, Drago ; Drakulić, Danica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Tehnologija, kultura i razvoj zbornik radova 20
/ Matejić Vlastimir - Beograd : Udruženje "Tehnologija i društvo", 2013, 4-18
ISBN
978-86-915151-2-6
Skup
Zapadni Balkan na putu ka Europskoj uniji
Mjesto i datum
Palić, Srbija, 03.09.2013. - 05.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
konvergencija; gospodarski rast; ekonomska politika; tranzicija
(convergence; economic growth; economic policy; transition)
Sažetak
Temeljni cilj ove znanstvene rasprave jest istražiti teorijski koncept konvergencije te procijeniti vrijeme potrebno da države Zapadnog Balkana dostignu prosječnu razinu razvijenosti država EU mjereno GDP/p.c. Premda je pridruživanje EU strateški cilj svih država Zapadnog Balkana, za sada je, i to tek nedavno (1.07.2013.) u tome uspjela jedino Republika Hrvatska. Ratna događanja, politička nestabilnost i produljeni proces tranzicije glavni su razlozi propuštenih prilika pridruživanja EU u 2004., 2007. i konačno u 2013. godini. U skladu s tim, polazna pretpostavka ovoga rada jest da su gospodarstva država Zapadnog Balkana u produljenom procesu tranzicije skrenula na stazu vrlo spore konvergencije i time dodatno umanjila mogućnost sustizanja (catch-up) država EU. Naime, prema teoriji konvergencije slabije razvijena gospodarstva imaju tendenciju bržega rasta, pa bi zato rezultat ekonomskih politika država Zapadnog Balkana morale i trebale biti visoke stope gospodarskog rasta, odnosno sustizanje razvijenijih država EU u što je moguće kraćem roku. Da bi se ostvario cilj istraživanja te dokazala hipoteza o konvergenciji kao preduvjetu, cilju i kriteriju za ocjenu upješnosti ekonomskih politika država Zapadnog Balkana u procesu pridruživanja EU primjenjene su znanstvene metode uobičajene u kabinetskom radu od kojih se izdvajaju metoda apstrakcije, statistička i matematička metoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija