Pregled bibliografske jedinice broj: 689297
Određivanje stehiometrije kisika u visokotemperaturnom supravodiču YBa2Cu3O6, 5-7
Određivanje stehiometrije kisika u visokotemperaturnom supravodiču YBa2Cu3O6, 5-7 // X. sustret mladih kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka / Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj (ur.).
Zagreb: Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 224-224 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 689297 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje stehiometrije kisika u visokotemperaturnom supravodiču YBa2Cu3O6, 5-7
(Determination of oxygen stoichiometry in high temperature superconducter YBa2Cu3O6, 5-7)
Autori
Stolar, Tomislav ; Pitarević Svedružić, Lovorka ; Nemet, Ivan ; Rončević, Sanda ; Pelc, Damjan ; Cvitanić, Tonči
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
X. sustret mladih kemijskih inženjera : Knjiga sažetaka
/ Findrik Blažević, Zvjezdana ; Sudar, Martina ; Šalić, Anita ; Vrsalović Presečki, Ana ; Vrsaljko, Domagoj - Zagreb : Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 224-224
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
Susret mladih kemijskih inženjera (10 ; 2014)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
visokotemperaturni supravodič ; stehiometrija kisika ; jodometrija ; UV/VIS spektrofotometrija
(high temperature superconducter ; oxygen stoichiometry ; iodometry ; UV/VIS spectrophotometry)
Sažetak
Karakteristika supravodljivih materijala je da pri određenoj temperaturi električna otpornost potpuno nestaje. Ta se temperatura naziva temperatura supravodljivog prijelaza i označava se Tc. Što je Tc viša, to je potencijalna primjena materijala u elektroničkim uređajima, kabelima, motorima, generatorima, elektromagnetima za fMRI veća. U visokotemperaturnom supravodiču YBa2Cu3O6, 5-7 dolazi do promjene TC u ovisnosti o udjelu kisika u spoju. Odabir i optimizacija metoda za određivanje stehiometrije kisika je važna, a predložene su i optimirane klasična i instrumentna metoda ; jodometrijska i spektrofotometrijska metoda. Jodometrijskom titracijom se preko prosječnog oksidacijskog stanja bakra u uzorku određuje stehiometrija kisika. Jodometrijska metoda uključuje dva eksperimenta koja se provode u inertnoj atmosferi plina argona čija je uloga minimiziranje oksidacije jodidnih iona s kisikom iz zraka. Spektrofotometrijska metoda ne uključuje inertnu atmosferu jer se kao reducens za bakar koristi kobalt(II). Mjerenjem apsorbancija obojenih Co(III)-EDTA i Cu(II)-EDTA kompleksa određujemo udio kisika u supravodiču. Rezultati jodometrijske i spektrofotometrijske metode za analizirane uzorke dale su vrijednosti za stehiometriju kisika u rasponu od 6, 89 do 6, 93. Utvrđeno je da je moguće objema metodama odrediti pouzdano stehometriju kisika u odabranim materijalima. Prednost spektrofotometrijske metode leži u dvije činjenice uz izvođenje analitičkog postupka: a) potrebno 2 – 6 mg uzorka u odnosu na jodometrijsku za koju je potrebno oko 50 mg i b) nije potrebna atmosfera inertnog plina.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Lovorka Pitarević Svedružić
(autor)
Ivan Nemet
(autor)
Sanda Rončević
(autor)
Tonči Cvitanić
(autor)
Tomislav Stolar
(autor)
Damjan Pelc
(autor)