Pregled bibliografske jedinice broj: 688877
Optimiranje kontinuirane kristalizacije
Optimiranje kontinuirane kristalizacije // Knjiga sažetaka X. Susret mladih kemijskih inženjera / Findrik Blažević, Z. ; Sudar, M ; Šalić, A. ; Vrsalović Presečki, A. ; Vrsaljko, D. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2014. str. 50-50 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 688877 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Optimiranje kontinuirane kristalizacije
(Optimization of Continuous Crystallization)
Autori
Žuteg, Barbara ; Hrkovac, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka X. Susret mladih kemijskih inženjera
/ Findrik Blažević, Z. ; Sudar, M ; Šalić, A. ; Vrsalović Presečki, A. ; Vrsaljko, D. - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2014, 50-50
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
X. Susret mladih kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Kalijev sulfat; Kontinuirana kristalizacija; ultrazvuk
(continuous crystallization; potassium sulfate; ultrasound)
Sažetak
Kontinuirana kristalizacija je često najbolji izbor pri provođenju procesa kristalizacije s obzirom da omogućuje nastanak produkta boljih granulometrijskih svojstava u odnosu na one dobivene drugim metodama. Dok je dizajn i optimiranje šaržnog procesa relativno dobro istraženo, zbog složenosti izvedbe i relativno skupe opreme, kontinuirani procesi još uvijek predstavljaju izazov, ali i potrebu, s obzirom da su od presudne važnosti u industrijskoj primjeni. U ovom je radu provedena kontinuirana kristalizacija kalijevog sulfata iz vodene otopine hlađenjem, u kojoj su optimirani uvjeti rada kako bi se postigli stacionarni uvjeti i dobra kontrola procesa. S obzirom da miješanje otopine mehaničkim miješalom osigurava dobro makro miješanje, u sustav je implementirana ultrazvučna sonda, kojom se pospješuje miješanje na mikro razini. Kako uslijed kavitacijskih efekata, djelovanje ultrazvuka utječe i na nukleaciju, ispitan je utjecaj ultrazvučnog zračenja u kombinaciji s mehaničkim, odnosno, magnetskim miješalom, utjecaj brzine vrtnje miješala te volumnog protoka ulaznih i izlaznih struja na postizanje stacionarnih uvjeta i granulometrijska svojstva kristala. Mikroskopskom analizom utvrđen je oblik, a raspodjela veličina kristala (RVK) kalijevog sulfata određena je metodom laserske difrakcije. Konačno, određeni su procesni uvjeti koji osiguravaju kontrolirano vođenje procesa. Dinamika procesa praćena je promjenom koncentracije otopine tijekom vremena, a na temelju dobivenih RVK, određeni su kinetički parametri.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Martina Hrkovac
(autor)