Pregled bibliografske jedinice broj: 688767
Primjena hidrauličkih fluida za eksploataciju nafte i plina iz škriljaca
Primjena hidrauličkih fluida za eksploataciju nafte i plina iz škriljaca // X. Susret mladih kemijskih inženjera: KNJIGA SAŽETAKA / Book of abstracts / Findrik Blažević, Z. ; Sudar M. ; Šalić A. ; Vrasalović Presečki A. ; Vrsaljko D. (ur.).
Zagreb, 2014. str. 127-127 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 688767 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena hidrauličkih fluida za eksploataciju nafte i plina iz škriljaca
(Application of hydraulic fluids in exploitation of oil and gas from shale)
Autori
Lovreškov, Lucija ; Šoljić Jerbić, Ivana ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
X. Susret mladih kemijskih inženjera: KNJIGA SAŽETAKA / Book of abstracts
/ Findrik Blažević, Z. ; Sudar M. ; Šalić A. ; Vrasalović Presečki A. ; Vrsaljko D. - Zagreb, 2014, 127-127
ISBN
978-953-6470-65-5
Skup
X. Susret mladih kemijskih inženjera 2014
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.02.2014. - 21.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
škriljci; nafta; plin; hidraulički fluidi
(shale; oil; gas; hydraulic fluids)
Sažetak
Zalihe konvencionalnih izvora energije sve se više smanjuju dok potreba za energijom te njena potrošnja rastu iz dana u dan. Proizvodnja nafte i zemnog plina iz nekonvencionalnih ležišta predstavlja jedno od mogućih rješenja tom neusklađenom odnosu ponude i potražnje. Nekonvencionalnim ležištima smatraju se slabo propusni pješčenjaci, škriljci, lapori i slične stijene, metan iz ugljenih ležišta te plinski hidrati. Škriljci su slabo propusne stijene koje sadrže velike količine «zarobljene» nafte i plina. Do sada najrazvijenija tehnologija za pridobivanje nafte i plina iz škriljaca je hidrauličko lomljenje (frakturiranje) sa horizontalnim bušenjem. Za povećanje učinkovitosti procesa hidrauličkog frakturiranja primjenjuju se tzv. hidraulički (frakcijski) fluidi. Struktura i sastav ovih fluida značajno variraju, od same vode do pijeska i složenih polimernih supstanci uz brojne aditive. Svaki tip fluida ima jedinstvene karakteristike i svaki posjeduje pozitivne i negativne osobine te je njihov pravilan odabir uz optimalni sastav često veliki izazov inženjerima na bušotini. U ovom radu opisat će se postupak hidrauličkog frakturiranja te će se dati pregled hidrauličkih fluida uz aditive i kemikalije koji se koriste za povećanje njihove učinkovitosti. Dodatno, opisat će se i mehanizmi njihova djelovanja čije je razumijevanje nužno za pravilan odabir. S obzirom da se na bušotinama koriste milijuni litara frakcijskih fluida uz veliki udio štetnih kemikalija, u radu će se istaknuti njihov nepovoljan utjecaj koji može dovesti do ozbiljnih onečišćenje tla, zraka, nadzemnih i podzemnih voda te dragocjenih izvora pitke vode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb