Pregled bibliografske jedinice broj: 68856
Potencijal mineralizacije dušika u tlima istočne Hrvatske
Potencijal mineralizacije dušika u tlima istočne Hrvatske // Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva / Kovačević, Vlado (ur.).
Osijek: Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000. str. 37--- (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 68856 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potencijal mineralizacije dušika u tlima istočne
Hrvatske
(The nitrogen mineralization potential of east
Croatia soils)
Autori
Bertić, Blaženka ; Vukadinović, Vladimir ; Lončarić, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Postignuća i perspektive hrvatskog poljodjelstva
/ Kovačević, Vlado - Osijek : Poljoprivredni fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2000, 37---
Skup
36. znanstveni skup hrvatskih agronoma s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.02.2000. - 25.02.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mineralizacija ; dušik u tlu ; istočna Hrvatska
(mineralisation ; soil nitrogen ; east Croatia)
Sažetak
Organski ostaci biljaka i životinja u tlu podliježu procesu mineralizacije čiji intenzitet poglavito zavisi od mikrobiološke aktivnosti ili biogenosti tla. Mineralizirajuća sposobnost tla može se utvrditi laboratorijskim metodama inkubacije u kojima se imitiraju prirodni uvjeti (bez prisustva kisika za utvrđivanje intenziteta amonifikacije i u prisustvu kisika za određivanje intenziteta nitrifikacije). Opisan pristup kvantifikaciji mineralizacije dušika često ne daje dobre rezultate u procjeni sposobnosti tla kao izvora mineralnog dušika zbog velikog broja činitelja koji utječu na rad mikroorganizama, te je kao opći pokazatelj biogenosti izabrano disanje tla pod utjecajem promjena vlažnosti i temperature tla. Za određivanje potencijala mineralizacije dušika laboratorijskim mjerenjem disanja tla izabrano je 5 lokaliteta motrenja: Osijek (eutrično smeđe tlo), Krndija (amfiglej), Rakitovica (hipoglej), Našice (pseudoglej) i Vukojevci (rigolano tlo). Sva ispitivana tla su slabo do srednje humozna uz sadržaj humusa u oraničnom sloju od 1, 02 (Vukojevci) do 2, 43 % (Rakitovica). Ukupni dušik tla u oraničnom sloju kretao se od 0, 07 u Vukojevcima do 0, 24 % u Osijeku. Utvrđeno je da porast temperature od 9°C do 21°C utječe na višestruko povećanje intenziteta disanja kod svih tipova i vlažnosti tala. Porast temperature s 21°C na 30°C povećao je intenzitet disanja samo u eutričnom smeđem tlu, a u ostalim tipovima tla intenzitet disanja se smanjio. Porast vlažnosti u uzorcima tla s 60% PVK na 100% PVK povećao je intenzitet disanja tla. Ovi rezultati iskorišteni su za kreiranje funkcije mineralizacije dušika ovisno o vlažnosti i temperaturi tla. Integracija funkcije u simulacijski model s agrometeorološkim podacima zadnjih 10-ak godina u Slavoniji, rezultirala je procjenom mineralizacije u proljetnom dijelu vegetacije od 0, 30 1 kg N/ha dnevno u Osijeku, 0, 37 1, 08 u Krndiji, 0, 49 1, 55 u Rakitovici, 0, 45 1, 28 u Našicama, te 0, 06 0, 38 kg N/ha dnevno u Vukojevcima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)