Pregled bibliografske jedinice broj: 688359
Slavenske književnosti u hrvatskoj književnoj periodici pedesetih godina 20. stoljeća
Slavenske književnosti u hrvatskoj književnoj periodici pedesetih godina 20. stoljeća // Prolínání Slovanských Prostředí = Conference of Young Slavists : proceedings / Černý, Marcel ; Kedron, Kateřina ; Příhoda, Marek (ur.).
Červený Kostelec : Prag: Russia Altera, 2012. str. 151-160 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 688359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slavenske književnosti u hrvatskoj književnoj periodici pedesetih godina 20. stoljeća
(Slavic literatures in Croatian literary periodicals during the 1950s)
Autori
Sindičić Sabljo, Mirna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Prolínání Slovanských Prostředí = Conference of Young Slavists : proceedings
/ Černý, Marcel ; Kedron, Kateřina ; Příhoda, Marek - Červený Kostelec : Prag : Russia Altera, 2012, 151-160
ISBN
978-80-7465-024-6
Skup
Prolínání Slovanských Prostředí
Mjesto i datum
Prag, Češka Republika, 03.11.2011. - 04.11.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
književni časopisi; recepcija; slavenske književnosti
(literary magazines; reception; slavic literatures)
Sažetak
Pedesete godine 20. stoljeća predstavljaju prekretnicu u hrvatskoj kulturi. Nakon raskida sa Staljinom i blokom komunističkih zemalja, Titova Jugoslavija okreče se Zapadu u potrazi za ekonomskom i vojnom pomoći. U želji da zemlju predstavi u što boljem svijetlu pred zapadnim silama, Vlast zagovara prekid s Agitpropovskom politikom i poetikom socijalističkog realizma i okretanje Zapadu u kulturnom smislu. Sustavno se prevode djela zapadnoeuropskih i američke književnosti (W. Faulkner, E. Hemingway, A. Camus, J.-P. Sartre, A. Gide, G. Stein, J. Dos Passos itd.). Rad bi na temelju časopisnoga korpusa obuhvatio problematiku hrvatsko-slavenskih odnosa u razdoblju pedesetih godina 20. stoljeća. Polazna je pretpostavka rada da je književna periodika u danom razdoblju bila važan medij interkulturnog dijaloga hrvatskih i ostalih slavenskih sredina. Nastojat će se pronaći osnovne značajke odnosa krugova oko hrvatskih književnih časopisa prema slavenskim književnim strujanjima. Pažnja će se posvetiti tekstovima slavenskih autora kao i tekstovima na različite slavenske teme. Istraživanje će obuhvatiti najznačajnije hrvatske književne časopise pedesetih godina (Krugovi, Književnik, Međutim, Mogućnosti, Dodiri, Republika, Literatura, 15 dana, Prisutnosti), a posebna će se pažnja posvetiti uređivačkoj politici pojedinog časopisa i kriterijima njihova odnosa prema slavenskim književnostima. U radu će se na temelju istraživanja korpusa potvrditi frekventnost prijevoda slavenskih literatura u navedenim časopisima i njihova recepcija u hrvatskoj književnosti toga razdoblja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija