Pregled bibliografske jedinice broj: 68821
UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.)
UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.) // Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi" / Varga, Boris (ur.).
Zagreb, 1996. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 68821 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.)
(INFLUENCE OF SPACING SIZE AND SHAPE ON YIELD OF CELERIAC CULTIVARS APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.))
Autori
Golem, Željko ; Marušić, Vera ; Lešić, Ružica ; Žutić, Ivanka ; Ban, Dean
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi"
/ Varga, Boris - Zagreb, 1996
Skup
Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 26.02.1996. - 29.02.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Celer; kultivar; prinos; vegetacijski prostor
(Celeriac; cultivar; yield; spacing size)
Sažetak
Celer korijenaš je u nas nedovoljno zastupljeno povrće iako mu je višestruka primjena u svježoj potrošnji i za preradu, a koristi se zadebljali korijen i lišće. Istraživanja kapaciteta rodnosti kultivara i načina sadnje dala su elemente tehnologije za uvođenje ove kulture u proizvodnju u Vranskom bazenu.
U dvogodišnjem dvofaktorijalnom pokusu na lokaciji Jankolovica tadašnjeg P.D. "Vrana" ispitivana su 3 kultivara: Nemona, Volltreffer i udomaćeni stari kultivar Praški orijaš. Presadnice proizvedene u zaštićenom prostoru u blokovima posađene su uz dva razmaka redova: 60 x 20 i 50 x 20 cm i tri razmaka u trakama: 60 + 30 x 20, 60 + 30 + 30 x 20 i 60 + 30 + 30 + 30 x 20 cm, što je iznosilo 8.3, 10.0, 11.1, 12.5, i 13.3 biljaka/m2. Pokus je postavljen po slučajnom bloknom rasporedu u 5 ponavljanja, a rezultati obrađeni analizom varijance.
Prinos tržnog korijena (promjera većeg od 6 cm) u dvogodišnjem prosjeku bio je najveći u kultivara Volltreffer 35.67, zatim Nemona 31.57, a najmanji u Praškog orijaša 25.62 t/ha. Prinos lišća naprotiv bio je najveći u Praškog orijaša 23.90 zatim Volltreffer 15.45 i Nemona 9.17 t/ha.
Pri sadnji u redove povećanjem broja biljaka od 8.3 na 10 biljaka/m2 odnosno smanjenjem razmaka redova od 60 na 50 cm, što ne predstavlja problem u kasnijoj obradi, u sva tri kultivara prinos se tržnog korijena povećao u dvogodišnjem prosjeku 28 %. Daljnjim povećanjem broja biljaka sadnjom u dvoredne, troredne i četveroredne trake daljnje povećanje prinosa nije bilo tako veliko, niti ujednačeno po kultivarima i godinama. Prinos lišća u sva tri kultivara celera povećanjem broja biljaka više se povećava od prinosa tržnog korijena, a u dvogodišnjem prosjeku svih kultivara povećanje je bilo najveće 63 % pri sadnji u četveroredne trake.
Rezultati pokusa ukazuju da kultivar Volltreffer za uzgoj u Vranskom bazenu ima prednost obzirom na prinos tržnog korijena i zadovoljavajući prinos lišća uz sadnju 10 biljaka/m2.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178511
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivanka Žutić
(autor)
Dean Ban
(autor)
Željko Golem
(autor)
Ružica Lešić
(autor)
Vera Marušić
(autor)