Pregled bibliografske jedinice broj: 68812
Cvatnja, zametanje i razvoj plodova krastavaca za konzerviranje (Cucumis sativus L.)
Cvatnja, zametanje i razvoj plodova krastavaca za konzerviranje (Cucumis sativus L.) // Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi" / Varga, Boris (ur.).
Zagreb, 1996. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 68812 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cvatnja, zametanje i razvoj plodova krastavaca za konzerviranje (Cucumis sativus L.)
(Flowering, fruit setting and development of pickling cucumbers)
Autori
Toth, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi"
/ Varga, Boris - Zagreb, 1996
Skup
Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 26.02.1996. - 29.02.1996
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
krastavci za konzerviranje; cvatnja; razvoj plodova
Sažetak
Poznavanje dinamike cvatnje, zametanja i razvoja plodova krastavaca za konzerviranje od primarne je važnosti za procjenu prinosa, organizaciju berbe i potencijalna rješenja u mehaniziranoj berbi. U cilju istraživanja tog čimbenika, u dvogodišnjem razdoblju postavljen je pokus sa dva tipa kultivara: potpuno ženskim partenokarpnim - Colet i pretežno ženskim - Levina. Na po 50 biljaka tri puta tjedno tijekom 30 dana u pretežno ženskom kultivaru brojani su muški i markirani ženski cvjetovi, a u partenokarpnom samo markirani ženski. Utvrđen je postotak zametnutih i propalih plodova te starost, masa i klasa (na osnovu dužine) tehnološki zrelih plodova. Praćen je utjecaj meteoroloških uvjeta od nicanja do cvatnje, tijekom cvatnje i plodonošenja kroz sumu srednjih dnevnih temperatura, oborina i sunčanih sati.
Pojava muških cvjetova zabilježena je samo kod pretežno ženskog kultivara. Ustanovljeno je da se najviše ovih cvjetova razvija u i iza dana s visokim temperaturama i to u razdoblju dugog dana te da je to u suprotnosti s dinamikom cvatnje ženskih cvjetova koji se pojavljuju u najvećem broju u i iza dana s temperaturom u padu. Utvrđeno je da se sve tri klase plodova cv. Colet sporije razvijaju od cv. Levina. Naime, razvoj plodova I klase kod Levine traje 6 dana, a Coleta 7, II klase 8, odnosno 9 te III klase 9, odnosno 11 dana. Za planiranje berbi u praksi utvrđen je model: kada se od nicanja ostvari suma efektivnih temperatura (srednja dnevna temperatura iznad 12 °C) od oko 270 °C, nastupa masovna cvatnja ženskih cvjetova, nakon koje kroz cca. 7 dana slijede najobilnije berbe. Ustanovljeno je da dinamika plodonošenja slijedi hod temperature i sunčanih sati, jer su berbe s najvećim brojem plodova zabilježene nakon razdoblja s temperaturom u porastu, a s najmanjim brojem 2 do 3 dana nakon pada temperature i sume sunčanih sati te pojave značajnijih oborina. Izračunate vrijednosti regresionog koeficijenta ukazuju da odgodom berbe za jedan dan, masa ploda cv. Levina poraste 3.66 g, a cv. Coleta za 3.13 g, što je također vrijedan podatak za procjenu prinosa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)