Pregled bibliografske jedinice broj: 68775
Prisutnost sumpornih bakterija na kamenu i slikanom sloju južnog portala crkve Svetog Marka
Prisutnost sumpornih bakterija na kamenu i slikanom sloju južnog portala crkve Svetog Marka // Zaštita zraka `99 / Valić, Fedor ; Šega, Kršimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1999. str. 344-350 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 68775 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prisutnost sumpornih bakterija na kamenu i slikanom sloju južnog portala crkve Svetog Marka
(Presence of sulphur bacteria on stone and paint layer on southern portal of the church Saint Marco)
Autori
Briški, Felicita ; Krstić, Dragica ; Mudronja, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zaštita zraka `99
/ Valić, Fedor ; Šega, Kršimir - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 1999, 344-350
Skup
II Znanstveno-stručni skup Zaštita zraka `99
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 22.09.1999. - 25.09.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sumporne bakterije
(sulphur bacteria)
Sažetak
Brojni spomenici kulture (građevine i spomenici) izgrađeni od karbonatnih stijena podložni su propadanju u prisutnosti SO42- ali i drugih iona. Nastala oštećenja zbog mrvljenja kamena posljedica su kiselih padalina i/ili biološke aktivnosti prisutnih mikroorganizama. Brojni mikroorganizmi tijekom svoje biokemijske aktivnosti izluèuju organske spojeve, posebice organske kiseline, ali neke bakterije i anorganske kao sumpornu kiselinu, koja djeluje korozivno na kalcijev karbonat.
U ovom radu istražena je prisutnost mikroorganizma na uzorcima kamena i slikanog sloja s južnog portala Crkve svetog Marka u Zagrebu. U radu su uporabljene različite podloge za uzgoj i izolaciju mikroorganizama (hranjivi agar, malt agar, mineralne podloge sa sulfidom ili elementarnim sumporom uz i bez dodatka organskih tvari u tragovima).
Rezultati provedenog istraživanja ukazuju da su na uzorcima slikanog sloja kao i u kamenu prisutne heterotrofne aerobne bakterije. Prisutnost plijesni nije ustanovljena, iako se ponekad mogu s ovakvih objekata izolirati odreðene vrste kao npr. Aspergillus niger i drugi. Također su izolirane aerobne fakultativno autotrofne sumporne bakterije koje pripadaju rodovima Thiobacillus, Sulfobacillus i Thiosphaera. Buduæi da ove bakterije mogu koristiti reducirane oblike spojeva sumpora kao izvor energije, na kraju oksidativnog puta nastaju depoziti sulfata koji su i dokazani kemijskom analizom uzoraka kamena. Poznato je da su u atmosferi iznad velikih velikih gradova, osim vodene pare, èesto prisutni i razlièiti štetni plinovi (CO2, SO2, NOx). Shodno tome, može se pretpostaviti da izolirane bakterije koriste ove spojeve za svoj rast i razvoj, a kao rezultat metabolitskog procesa izluèuju se korozivne kiseline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo