Pregled bibliografske jedinice broj: 687438
Važnost vrednota govornoga jezika u folklorističkim istraživanjima
Važnost vrednota govornoga jezika u folklorističkim istraživanjima // Istraživanja govora: Osmi znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem, Filozofski fakultet, Zagreb, od 5. do 7. prosinca 2013.: knjiga sažetaka / Vlašić Duić, Jelena ; Varošanec-Škarić, Gordana (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 72-74 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 687438 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost vrednota govornoga jezika u folklorističkim istraživanjima
(The importance of qualities of spoken language in the folklore research)
Autori
Nikolić, Davor ; Rudan, Evelina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Istraživanja govora: Osmi znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem, Filozofski fakultet, Zagreb, od 5. do 7. prosinca 2013.: knjiga sažetaka
/ Vlašić Duić, Jelena ; Varošanec-Škarić, Gordana - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 72-74
ISBN
9789531754927
Skup
Istraživanja govora: Osmi znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2013. - 07.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
folkloristika; neofolkloristika; predaja; tekstura; vrednote govornoga jezika
(folkloristics; neofolkloristics; belief legend; texture; spoken language qualities)
Sažetak
Moderna folkloristička istraživanja inzistirala su na neodvojivosti verbalnog dijela izvedbe (koji se može zapisati) i cijeloga izvedbenoga konteksta (koji mora biti snimljen audio-vizualno ili detaljno opisan od strane zapisivača). Iako su tzv. neofolkloristi (A. Dundes kao najpoznatiji predstavnik) inzistirali na trojnoj analizi folklora: tekst, tekstura, kontekst, veći broj neofolklorističkih istraživanja fokusirao se na sam proces kazivanja (izvedbe) pa je kontekst u istraživanjima bio vrlo istaknut. Tekstura pak, koja je kod Dundesa (1964) opisana kao jezično i govorno izražavanje, nije bila uvijek ravnopravno analizirana ili su se istraživači često služili impresionističkim opisima koji nisu bili u većoj mjeri upotrebljivi kasnijim autorima. Za Dundesa su najvažnije opće govorne crte naglasak, intonacija, visina glasa i onomatopeja, dok su neki kasniji autori teksturu shvaćali kao sam način interpretiranja folklornoga teksta (D. Ben-Amos 1971) ili spoj gramatičkih i prozodijskih obilježja, uz bitnu ulogu paralingvističkih i ekstralingvističkih čimbenika (H. Jason 1969). Iako je u isto ovo vrijeme bila razvijana teorija o vrednotama govornoga jezika Petra Guberine, ona je rjeđe upotrebljavana u teorijskim promišljanjima hrvatskih folklorista, stoga smatramo da upravo ona može biti dodatni analitički aparat za proučavanje jednog dijela lingvističkih, paralingvističkih i ekstralingvističkih čimbenika folklorne izvedbe (ponešto šire od izvornog koncepta teksture). Također, Škarićeva (1991) podjela govora na dva osnovna govorna sloja, sloj teksta i sloj glasa, posebice opis deset prozodijskih sredstava, pruža još iscrpniji model za proučavanje verbalnih elemenata u foklornoj izvedbi koji ne prenose sadržaj u tradicionalnome smislu, ali mogu bitno utjecati na smisao i razumijevanje sadržaja. U svome istraživanju primijenili smo koncepte vrednota govornog jezika i prozodijskih sredstava na analizu izvedbi demonoloških predaja zabilježenih na području Istre (2000. – 2003.). Istraživanje je usmjereno ponajprije na akustičke vrednote i sredstva, ali zapisivački komentari pomažu u rekonstrukciji esktralingvističkih čimbenika, kao i stvarnoga konteksta. Predaja, posebice njezin demonološki podtip, zahtijeva specifičan suodnos kazivača i recipijenata koji se temelji na međusobnom povjerenju. Kazivači pak koriste određene vrednote i sredstva, između ostalog, i radi naglašavanja onih dijelova predaje koji se odnose na nadnaravno. Cilj je ovoga pilot-istraživanja da na korpusu suvremenih hrvatskih predaja ispita i potkrijepi teorijsku opravdanost uključivanja sloja teksture u folklorističke analize.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300787-0789 - Novi zapisi hrvatske usmene književnosti (sistematizacija i valorizacija) (Botica, Stipe, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb