Pregled bibliografske jedinice broj: 687328
Antibiotska profilaksa pri histeroskopiji, kiretaži, biopsiji endometrija i histerosalpingografiji
Antibiotska profilaksa pri histeroskopiji, kiretaži, biopsiji endometrija i histerosalpingografiji // Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics, 19 (2010), 1; 32-36 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 687328 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antibiotska profilaksa pri histeroskopiji, kiretaži, biopsiji endometrija i histerosalpingografiji
(Antibiotic prophylaxis for hysteroscopy, D&C, endometrial biopsy and hysterosalpingography)
Autori
Strelec, Mihajlo ; Župić, Tomislav ; Sirovec, Alenka
Izvornik
Gynaecologia et perinatologia : journal for gynaecology, perinatology, reproductive medicine and ultrasonic diagnostics (1330-0091) 19
(2010), 1;
32-36
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
antibiotska profilaksa; histeroskopija; histerosalpingografija; dilatacija i kiretaža
(antibiotic prophylaxis; hysteroscopy; hysterosalpingography; D&C)
Sažetak
Cilj rada: ustanoviti način propisivanja antibiotika pri intrauterinim zahvatima.Materijal i metoda: Analizirano je propisivanje antibiotika u Zavodu za humanu reprodukciju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a i MF-a u Zagrebu, u razdoblju od 1. siječnja 2007. do 1. travnja 2007. Promatran je način propisivanja antibiotske profilakse trinaestoro liječnika. Rezultat: U promatranom razdoblju učinjena su 144 intrauterina zahvata ; histeroskopija i kiretaža. Propisivanje antibiotske profilakse zavisilo je isključivo od stila rada pojedinih liječnika, a ne o kliničkoj slici. Učestalost primjene antibiotika je u rasponu od 0% pa do 100%. U liječenih pacijentica nije bilo komplikacija koje bi zahtijevale dodatnu antimikrobnu terapiju. Zaključak: Ne postoji standardni postupnik pri propisivanju antibiotske profilakse. Potrebno je iz temelja revidirati način antibiotske profilakse i time upoznati sve ginekologe koji izvode intrauterine zahvate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus