Pregled bibliografske jedinice broj: 687291
Suradnja Frana Barca s političarima pravaške orijentacije
Suradnja Frana Barca s političarima pravaške orijentacije // Pravaštvo u hrvatskome političkom i kulturnom životu u sučelju dvaju stoljeća: zbornik radova Znanstveni skup Stranka prava u hrvatskome političkom i kulturnom životu 1861.–1929. godine / Zdravska Jelaska Marijan ; Zlatko Matijević (ur.).
Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2013. str. 359-385
CROSBI ID: 687291 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suradnja Frana Barca s političarima pravaške orijentacije
(The collaboration between Fran Barac and politicians of the 'Rightist' orientation)
Autori
Zvonar, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Pravaštvo u hrvatskome političkom i kulturnom životu u sučelju dvaju stoljeća: zbornik radova Znanstveni skup Stranka prava u hrvatskome političkom i kulturnom životu 1861.–1929. godine
Urednik/ci
Zdravska Jelaska Marijan ; Zlatko Matijević
Izdavač
Hrvatski institut za povijest
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
359-385
ISBN
978-953-7840-24-2
Ključne riječi
Fran Barac, pravaši, politička povijest, hrvatska povijest 20. stoljeća
(Fran Barac, 'Rightists', political history, 20th century, Croatian history)
Sažetak
Hrvatski svećenik, teolog i političar mons. dr. Fran Barac (Šemovci, 1872. - Zagreb, 1940.) se aktivno uključio u politički život Hrvata tijekom Prvog svjetskog rata kao pristaša Starčevićeve stranke prava, ali i kao osoba od posebnog povjerenja zagrebačkog nadbiskupa dr. Antuna Bauera. U tom je vremenu Barčeva politička djelatnost bila osobito važna jer je održavao vezu između predstavnika političkih stranaka u Hrvatskoj s članovima Jugoslavenskog odbora i predstavnika srbijanske Vlade u Švicarskoj. U ratnim godinama je Barac sudjelovao na nizu sastanaka s političarima pravaške orijentacije (V. Spinčić, M. Laginja, A. Pavelić st., I. Peršić, M. Drinković i dr.) gdje se raspravljalo o sudbini Hrvata nakon rata. Suradnju s prijeratnim pravašima je nastavio i u monarhističkoj Jugoslaviji djelujući u okviru političke platforme stranaka - Hrvatske zajednice i Hrvatske federalističke seljačke stranke - u kojima su bivši istaknuti pravaši (npr. A. Trumbić, M. Drinković, I. Peršić i drugi) zauzimali čelna mjesta. U vrijeme šestosiječanjske diktature u Barčevoj su se kuriji na Kaptolu 10 u Zagrebu održavali sastanci političkih istomišljenika na kojim su sudjelovali i nekadašnji istaknuti pravaši (npr. A. Trumbić).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest