Pregled bibliografske jedinice broj: 686616
Etički aspekti rješavanja sporova postupkom mirenja u medicini
Etički aspekti rješavanja sporova postupkom mirenja u medicini // Prijepori u zdravstvu-mirenje i/ili sudovanje? Knjiga izlaganja na XII. proljetnom simpoziju medicinske etike Hrvatskog liječničkog zbora / Ivanišević, Goran (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2013. str. 11-18 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 686616 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etički aspekti rješavanja sporova postupkom mirenja u medicini
(Ethical aspects of dispute resolution through conciliation in medicine)
Autori
Žokalj, Ivan ; Sabljar Matovinović, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Prijepori u zdravstvu-mirenje i/ili sudovanje? Knjiga izlaganja na XII. proljetnom simpoziju medicinske etike Hrvatskog liječničkog zbora
/ Ivanišević, Goran - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2013, 11-18
ISBN
978-953-7959-02-9
Skup
XII. proljetni simpozij medicinske etike Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mirenje ; neželjeni ishod ; medicinski postupak ; objektivna odgovornost
(conciliation ; adverse outcome ; medical procedure ; objective responsibility)
Sažetak
Mirenje (ili medijacija u hrvatskoj pravnoj terminologiji) se može definirati kao postupak u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor uz pomoć izmiritelja koji strankama pomažu postići nagodbu ali bez ovlasti nametanja obvezujućeg rješenja. Postupak je povjerljiv čime se štiti privatnost stranaka u sporu a u slučaju sporova zbog neželjenih ishoda medicinskih sporova omogućuje čuvanje ugleda zdravstvene ustanove i liječnika. Način provedbe postupka mirenja omogućuje postupno obnavljanje povjerenja između bolesnika i liječnika narušeno neželjenim ishodom medicinskog postupka. Važan preduvjet za početak postupka mirenja je prethodna detaljna analiza tijeka medicinskog postupka temeljena na propisno vođenoj medicinskoj dokumentaciji. Mirenje je osobito pogodan način rješavanja pravnih sporova između bolesnika i zdravstvenih ustanova u situacijama kada je evidentno nastupilo oštećenje zdravlja bolesnika uzrokovano medicinskim postupcima unatoč pridržavanju pravila struke (objektivna odgovornost u obavljanju liječničke djelatnosti). Mirenje se ne može provesti u situacijama koje su jasno definirane drugim zakonima (npr. kod kaznenih djela). Postupke mirenja trebali bi voditi liječnici i pravnici s posebnom edukacijom iz pravnih propisa koji reguliraju postupak mirenja. Liječnicima i bolesnicima koji su odlučili riješiti spor putem mirenja stručno i etički je najprihvatljivije da liječnik koji nadgleda postupak mirenja ima specijalizaciju iz područja medicine u kojem se dogodio neželjeni ishod medicinskog postupka. Zdravstvene ustanove u kojima se dogodio neželjeni ishod medicinskog postupka imaju obvezu poduzeti korake u reorganizaciji rada koji će minimalizirati mogućnost ponavljanja neželjenog ishoda na isti način koji je doveo do predmeta spora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti