Pregled bibliografske jedinice broj: 686077
Instrumentalne metode određivanja boje u fiksnoprotetskoj terapiji
Instrumentalne metode određivanja boje u fiksnoprotetskoj terapiji // Acta Stomatologica Croatica / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 360-360 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 686077 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Instrumentalne metode određivanja boje u fiksnoprotetskoj terapiji
(Instrumental color matching in prosthodontic treatment)
Autori
Milardović Ortolan, Slađana ; Bergman Gašparić, Lana ; Viskić, Joško ; Mehulić, Ketij
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb : Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 360-360
Skup
3. kongres Hrvatskog društva za stomatološku protetiku HLZ-a
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.05.2013. - 18.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Određivanje boje zubi; instrumentalna metoda; kolorimetar; spektrofotometar
(Tooth color matching; instrumental color matching; colorimeter; spectrophotometer)
Sažetak
Usklađenost boje nadomjeska i prirodnih zubi čini jednu od glavnih odrednica uspjeha fiksnoprotetske terapije, osobito kad je riječ o estetskom segmentu. Međutim, pravilan odabir boje predstavlja izazov za svakog terapeuta. Postoje različite metode određivanja boje u dentalnoj medicini, ali se sve mogu svrstati u dvije osnovne skupine: vizualne i instrumentalne. Budući da vizualna percepcija boje predstavlja zbroj fiziološkog i psihološkog odgovora na podražaj, nepredvidljiva je i subjektivna. Neki od mogućih čimbenika za koje se navodi da utječu na odabir boje su dob, spol, uvjeti osvjetljenja, kut promatranja, temeljna sposobnost razlikovanja boja promatrača, njegovo iskustvo i pristranost, psihofizičko stanje, umor i uzimanje određenih lijekova. U težnji za što objektivnijim i točnijim određivanjem boje zuba razvijeni su instrumenti koji se koriste u tu svrhu. Oni uključuju kolorimetre, spektroradiometre, spektrofotometre i digitalne kamere. Instrumentalnom metodom se pokušava isključiti ljudska pogreška i osigurati ponovljivost mjerenja. Postoje uređaji koji boju zuba mjere točkasto ili segmentalno – zasebno za cervikalnu, srednju i incizalnu trećinu. Stoga je za obuhvaćanje cijelog zuba potrebno provesti nekoliko mjerenja. Drugi uređaji jednim mjerenjem obuhvaćaju cijeli zub i generiraju prosječnu boju ili zub raščlanjuju na segmente s detaljnom analizom boje. Sofisticiraniji uređaji istovremeno daju slikovni prikaz zuba. Unatoč dobrim rezultatima i velikoj točnosti, uređaji za mjerenje boje još uvijek nisu značajnije zastupljeni u kliničkoj praksi – ponajviše zbog relativno visoke cijene. U ovom radu autori se osvrću na probleme koji se javljaju prilikom određivanja boje u fiksnoprotetskoj terapiji te daju pregled mogućnosti određivanja boje zuba, s posebnim naglaskom na instrumentalne metode.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650446-0435 - Istraživanje keramičkih materijala i alergija u stomatološkoj protetici (Mehulić, Ketij, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb
Profili:
Ketij Mehulić
(autor)
Joško Viskić
(autor)
Lana Bergman
(autor)
Slađana Milardović Ortolan
(autor)