Pregled bibliografske jedinice broj: 685261
Đački domovi u Narodnoj Republici Hrvatskoj 1945.-1954. – prosvjetne i odgojne ustanove ili "azili za prehranu i noćenje
Đački domovi u Narodnoj Republici Hrvatskoj 1945.-1954. – prosvjetne i odgojne ustanove ili "azili za prehranu i noćenje // Časopis za suvremenu povijest, 45 (2013), 3; 441-459 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 685261 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Đački domovi u Narodnoj Republici Hrvatskoj 1945.-1954. – prosvjetne i odgojne ustanove ili "azili za prehranu i noćenje
(Pupil´s dorms in the People´s Republic of Croatia from 1945 to 1954 - educational institutions or "food and bed asylums"?)
Autori
Šarić, Tatjana
Izvornik
Časopis za suvremenu povijest (0590-9597) 45
(2013), 3;
441-459
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
FNRJ; NRH; socijalizam; đački domovi; školovanje; pitomci
(Federative People´s Republic of Yugoslavia; People´s Republic of Croatia; Post-war Period; Socialism; Pupil´s dorms; Children; Schooling)
Sažetak
Cilj istraživanja ovog rada bio je utvrditi organizaciju, stanje i život u đačkim domovima u NRH u neposrednom poraću, u uvjetima nove komunističke vlasti te broj domova i pitomaca. Rad je najvećim dijelom nastao istraživanjem neobjavljenog arhivskog gradiva, novina te dostupne literature. Kampanjom masovnog opismenjavanja, obrazovanja te brze industrijalizacije zemlje s ciljem što bržeg razvoja, uvjetovan je i nagli porast broja škola i učenika u svim dijelovima NRH. Stoga je došlo do osnivanja većeg broja đačkih domova kao ustanova za odgoj i obrazovanje djece školovane van svojih prebivališta. Iako su đački domovi bili osnivani s dobrom namjerom, a njihovo je funkcioniranje osmišljeno vrlo detaljno, zbog više razloga svrha njihova djelovanja nije mogla biti ispunjena u mjeri u kojoj je to bilo potrebno. Prvenstveno su to bili financijski razlozi – konstantan nedostatak novca za kvalitetno opremanje, snabdijevanje i funkcioniranje domova, a zatim i kroničan nedostatak kvalitetnih, kvalificiranih kadrova. Osim toga, ovisno o nadležnosti vladinih ili lokalnih tijela nad vrstom đačkih domova, u njihovom je djelovanju postojala velika razlika. Usprkos naporima Vlade da donošenjem pravilnika i uputa o radu đačkih domova stanje na terenu poboljša, nije bilo bitnih poboljšanja, a uvjeti života u većini domova ipak su ostali ispod zadovoljavajuće razine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and East European Online Library - CEEOL
- Historical Abstracts
- International Bibliography of the Social Sciences (IBSS)
- Scopus
- Ulrichsweb, Global Serials Directory