Pregled bibliografske jedinice broj: 685162
Utjcaj doba dana i dimenzije jutarnjosti- večernjosti na izvedbu u zadacima verbalne fluentnosti i mentalnog rotiranja
Utjcaj doba dana i dimenzije jutarnjosti- večernjosti na izvedbu u zadacima verbalne fluentnosti i mentalnog rotiranja, 2013., diplomski rad, diplomski, Sveučilište u Zadru, Zadar
CROSBI ID: 685162 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjcaj doba dana i dimenzije jutarnjosti- večernjosti na izvedbu u zadacima verbalne fluentnosti i mentalnog rotiranja
(Influence of time of a day and morningness - eveningness on performance on tasks of verbal fluency and mental rotation)
Autori
Majić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Sveučilište u Zadru
Mjesto
Zadar
Datum
28.03
Godina
2013
Stranica
61
Mentor
Šimić, Nataša
Ključne riječi
dimenzija jutarnjosti-večernjosti; lateralizacija; verbalna fluentnost; mentalno rotiranje
(morningness-eveningness; lateralization; verbal fluency; mental rotation)
Sažetak
Dimenzija jutarnjosti-večernjosti jedna je od bitnih karakteristika pojedinca, koja može modulirati kognitivnu učinkovitost tokom dana. Općenito se smatra kako je kognitivna učinkovitost pojedinca bolja kada je razina pobuđenosti visoka, odnosno, za jutarnje tipove pojedinaca ujutro, te za večernje tipove pojedinaca navečer. U novije vrijeme, jutarnjost se dovodi u vezu sa aktivacijom lijeve hemisfere, a večernjost sa aktivacijom desne hemisfere. Međutim, ovaj odnos dimenzije jutarnjosti-večernjosti, lateralizacije i dnevnih varijacija u kognitivnoj učinkovitosti još uvijek nije dovoljno istražen. Stoga, je cilj ovo ispitivanja bio ispitati dnevne varijacije u izvedbi na zadacima verbalne fluentnosti i mentalnog rotiranja, kod ispitanika različitog kronotipa, kako bi se indirektno provjerilo da li postoji selektivna tendencija u oslanjanju na rad jedne od hemisfera, tj. dominantnost lijeve hemisfere za jutarnji tip ispitanica, te dominantnost desne hemisfere za večernji tip ispitanica. U ispitivanju je korišten Upitnik jutarnjosti-večernjosti-forma za studente, Upitnik dominantnosti ruke, Thayerova lista za procjenu aktivacije (AD-ACL), Eysenckov upitnik ličnosti (EPQ-R/S), živin medicinski toplomjer. Kako bi se utvrdilo da li postoje razlike u kognitivnoj učinkovitosti s obzirom na kronotip ispitanica i doba dana korišteni su Test otkrivanja površina Vz-3 i leksička forma testa verbalne fluentnosti. U predispitivanju je sudjelovalo 267 studentica Sveučilišta u Zadru, a u glavnom dijelu ispitivanja 64 studentice, od čega 32 jutarnjeg tipa i 32 večernjeg tipa. Rezultati pokazuju da jutarnji tipovi ispitanica imaju više vrijednosti tjelesne temperature i opće aktivacije ujutro, nego navečer, dok večernji tip ispitanica pokazuje obrnuti odnos. Nadalje, utvrđeno je da večernji tipovi ispitanica navečer postižu bolje rezultate i na zadatku verbalne fluentnosti i na zadatku mentalnog rotiranja, nego ujutro. Također, dobivena je bolja izvedba na zadatku verbalne fluentnosti navečer, nego ujutro, bez obzira na kronotip ispitanica. Što se tiče povezanosti indikatora aktivacije i izvedbe na zadacima verbalne fluentnosti i mentalnog rotiranja, kod jutarnjeg tipa ispitanica, nisu dobivene značajne povezanosti, dok je kod večernjeg tipa statistički značajna povezanost dobivena samo između dimenzije opće aktivacije i uratka na zadatku verbalne fluentnosti navečer. Ispitivanjem povezanosti osobina ličnosti i dimenzije jutarnjosti- večernjosti, dobivena je značajna povezanost psihoticizma i večernjosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija