Pregled bibliografske jedinice broj: 685001
Kulturna baština Hrvata u Vojvodini i mogući modeli njezine zaštite
Kulturna baština Hrvata u Vojvodini i mogući modeli njezine zaštite // Croatian-Serbian relations ; Minority rights-fight against discrimination. Hrvatsko-srpski odnosi u 20.veku: prava nacionalnih manjina, borba protiv diskriminacije / Gavrilović, Darko (ur.).
Novi Sad: Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje - Novi Sad ; Udruga za povijest, suradnju i pomirenje-Golubić (Obrovački), 2013. str. 37-52 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 685001 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturna baština Hrvata u Vojvodini i mogući modeli njezine zaštite
(Cultural heritage of Croats in Vojvodina and its possible models for the protection)
Autori
Bara, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Croatian-Serbian relations ; Minority rights-fight against discrimination. Hrvatsko-srpski odnosi u 20.veku: prava nacionalnih manjina, borba protiv diskriminacije
/ Gavrilović, Darko - Novi Sad : Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje - Novi Sad ; Udruga za povijest, suradnju i pomirenje-Golubić (Obrovački), 2013, 37-52
ISBN
978-86-88983-06-8
Skup
Hrvatsko-srpski odnosi ; Prava nacionalnih manjina – borba protiv diskriminacije
Mjesto i datum
Golubić, Hrvatska, 20.08.2013. - 22.08.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
kulturna baština; Hrvati; Vojvodina
(cultural heritage; Croats; Vojvodina)
Sažetak
U radu se razmatra kulturna baština Hrvata u Vojvodini i njezini sastavni dijelovi, brojni materijalni i simbolički elementi. O višestoljetnoj nazočnosti Hrvata unutar panonskoga kulturnog areala jasno svjedoči bogato nasljeđe (graditeljstvo, likovna umjetnost, jezična baština, tradicijske vještine, običaji i dr.). U prvom dijelu rada ukazuje se kako je nepostojanje manjinskih kulturnih institucija tijekom 1990- ih u većini sredina koje nastanjuju Hrvati, uz nesklono okruženje i politike vođene prema njima u prijašnja dva desetljeća, kao i prevladavajuće probleme depopulacije, te nepostojanja kulturne strategije otežavalo transfer kulturnih praksi na mlađe populacije što dugoročno utječe na njihovo degradiranje i zaborav. Razmatraju se dosadašnji poduzeti koraci u memoriranju vlastitih kulturnih vrijednosti i potrebni koraci u izradi registra kulturne baštine Hrvata u Vojvodini. U završnom dijelu rada donose se mogući modeli zaštite kulturne baštine. Izneseni modeli ne ovise samo o zakonskim regulativama već, i ponajprije, o republičkim i pokrajinskim institucijama, koje se financiraju od strane države, osnovanim da brinu o kulturnim dobrima te baštinicima kulture Hrvata u Vojvodini, njihovim kulturnim udrugama i predstavnicima kulturne i političke elite koji kreiraju kulturnu politiku vlastite zajednice.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija, Sociologija