Pregled bibliografske jedinice broj: 684432
Sud u Svetom pismu i u promišljaju crkvenih otaca
Sud u Svetom pismu i u promišljaju crkvenih otaca // Strukturalna pretpostavka sudske vlasti u Crkvi. Zbornik radova V. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika u Zadru, 21.-22. Listopada 2011. / Šalković, Josip (ur.).
Zagreb: Glas Koncila ; Hrvatsko kanonističko društvo, 2012. str. 9-25
CROSBI ID: 684432 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sud u Svetom pismu i u promišljaju crkvenih otaca
(Tribunal in the Holy Scripture and the thinking of the Church Fathers)
Autori
Tukara, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Strukturalna pretpostavka sudske vlasti u Crkvi. Zbornik radova V. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika u Zadru, 21.-22. Listopada 2011.
Urednik/ci
Šalković, Josip
Izdavač
Glas Koncila ; Hrvatsko kanonističko društvo
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
9-25
ISBN
978-953-241-357-1
Ključne riječi
Sveto Pismo, Crkveni oci, sud, sudište, sinedrij
(Holy Scripzure, Church Fathers, tribunal, forum, Sanhedrin)
Sažetak
U okviru teme Strukturalne pretpostavke sudske vlasti u Crkvi ovaj članak u kratkim crtama prikazuje pojam sudišta u Svetom Pismu, u spisima crkvenih Otaca te u zasjedanjima crkvenih sabora prvih stoljeća. To je ujedno i podjela ovoga članka. Kroz Sveto Pismo autor promatra na temelju nekih citata utemeljenost i djelovanje suda općenito u zajednici Izraelskog naroda preko Mojsijevog Zakona i propisa. Postojanje i pojam sudišta u Mojsijevom vremenu nije bila nepoznanica, dapače život je funkcionirao obdržavajući proglašene propise. Autor se ponajprije poslužio sudištem koje je postojalo u Isusovo vrijeme i koje je provelo sudski proces protiv Isusa. U procesu Isusa Krista prikazana je struktura suda sa svim njegovim elementima koji ga karakteriziraju kao zakonitu vlast u provedbi „pravednosti“ i čuvanja zakona Božjega. Iz promišljanja Crkvenih otaca autor izvodi činjenicu da su Crkveni oci zajedno s njihovim prethodnicima, s apostolskim ocima, shvatili da bez određene crkvene organizacije u koju je uključen i crkveni sud, nema normalnog funkcioniranja zajednice. Posebno su prikazani neki sabori koji su donosili određene odluke koje su postale kanonski važeće. Doprinos Crkvenih otaca je značajan jer se preko njihove pisane riječi može pretpostaviti barem početna struktura crkvene vlasti. Ono što autor članka naglašava je da od prvih dana Crkve pa do danas postoji neprekinuti kontinuitet crkvenog sudišta realiziran kroz apostolsko nasljedstvo prije svega u službi biskupa, koncila i dekretala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija