Pregled bibliografske jedinice broj: 684431
Adame, gdje si?
Adame, gdje si? // „Multorum fratrum vehentissima postulatione et maxime tua iussione compulsus“. Zbornik radova u čast prof. dr. sc. fra Marijanu Mandacu prigodom 70. obljetnice života / Raguž, Ivica (ur.).
Split: Služba Božja, 2011. str. 13-36
CROSBI ID: 684431 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adame, gdje si?
(Nije naveden)
Autori
Tukara, Drago
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
„Multorum fratrum vehentissima postulatione et maxime tua iussione compulsus“. Zbornik radova u čast prof. dr. sc. fra Marijanu Mandacu prigodom 70. obljetnice života
Urednik/ci
Raguž, Ivica
Izdavač
Služba Božja
Grad
Split
Godina
2011
Raspon stranica
13-36
ISBN
978-953--62-36-34-3
Ključne riječi
Adam, Krist, čovjek, raj, Božji plan, grijeh, spoznaja dobra i zla, slika Božja, kreposti
(nisu navedene)
Sažetak
U prvom dijelu autor ističe potrebu tumačenja i shvaćanja pojma i naravi raja. Ne radi se o tumačenju raju u dogmatskom smislu na taj način da se govori o vjerskoj istini, o njegovom postojanju ili nepostojanju. Radi se prije svega o onomu što sveti Ambrozije donosi i tumači u svome djelu. Želi se istaknuti kakav je bio stav i shvaćanje vjerničke zajednice prema stvaranju čovjeka u raju zemaljskom prema biblijskom izvješću. U središtu je dakle raj zemaljski. U drugom dijelu pozornost je usmjerena prema univerzalnosti raja u Božjoj perspektivi spasenja. To znači da će biti naglašeno tko ima mogućnost ponovnog ulaska u raj prema Božjem planu. Prema Božjem planu svako stvorenje može očekivati svoj vrhunac i povratak izvoru uz prethodnu duhovnu i intelektualnu aktivnost. Nitko nije isključen iz toga nastojanja. Na taj način u središtu je Bog Stvoritelj. U trećem dijelu želi se istaknuti način na koji čovjek može doći do potpune spoznaje samoga sebe i misterija Boga. Stoga je stavljen naglasak na život koji se treba živjeti životom, na život koji se treba živjeti smrću te na život koji se treba živjeti po spoznaji dobra i zla u svijetu u kojem se živi. Tako u središte dolazi sam čovjek i njegovo popravljanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija